Katolická církev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Katolická církev je největší organizovanou skupinou v křesťanství. Za svou hlavu považuje Ježíše Krista a v jejím čele stojí římský papež, považovaný katolíky za Kristova zástupce a nástupce apoštola sv. Petra, jemuž Kristus předal pastýřskou moc. Katolická církev má přibližně 1,2 miliardy věřících a skládá se z 23 relativně samostatných církví, z nichž zdaleka největší je římskokatolická církev (asi 98,5 % katolických věřících). Ostatních 22 katolických církví se souhrnně nazývá východní katolické církve. V České republice působí pouze římskokatolická církev, která užívá římský ritus, a řeckokatolická církev, užívající byzantský ritus.

Označení „katolická“ pochází z řeckého slova katholikos, což doslovně znamená „všeobecná“ nebo „univerzální“ (latinsky universalis), tedy otevřená všem lidem z celého světa bez ohledu na jejich rasu, národnost či postavení. V tomto smyslu za katolické samy sebe považují také mnohé další křesťanské církve, i když neuznávají papežský primát nebo nemají plnou jednotu s papežem. Některé z nich dokonce používají slovo katolický v názvu, například starokatolická církev.

Církve tvořící katolickou církev[editovat | editovat zdroj]

Ročenka Annuario Pontificio uvádí, že katolickou církev podle jednotlivých ritů tvoří následující místní církve:

1. Západní církev mající latinský ritus neboli římský ritus (latinsky Ritus Latinus sive Ritus Romanus):

2. Východní katolické církve

Kazašská řeckokatolická církev a Běloruská řeckokatolická církev nejsou místními církvemi, neboť nemají vlastní hierarchii. Nicméně i ony mají své vlastní rity.[1]

Jiné církve mající v názvu katolická[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Annuario Pontificio. 2008.