Chorvatská řeckokatolická církev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Chorvatská řeckokatolická církev je jednou z východních katolických církví byzantského obřadu.

První řeckokatolíci na území Chorvatska byli Srbové žijící na území Chorvatska, kteří dostali roku 1611 biskupa. Jeho sídlo bylo v marčanském monastýru. Tento biskup byl jen vikářem latinského (římskokatolického) biskupa v Záhřebu. Roku 1777 ,17. června, dostali Srbové v Chorvatsku vlastního biskupa, jehož sídlem bylo Križevac.

Po vzniku Jugoslávie (1918) zahrnovala eparchie Križevac všechny řeckokatolíky na jejím území a byla etnicky různorodá (Srbové, Rusíni, Ukrajinci, Makedonci a Rumuni). Dnes má eparchie 18.260 věřících ve 46 farnostech (2015).

V současnosti, po rozpadu Jugoslávie, jsou už také řeckokatolíci v Makedonii, pro které byl r.2000 vytvořený Apoštolský exarchát, považovaný za osobní církev sui iuris- má 11.320 věřících v 7 farnostech (2015). Podobně se někdy začínají považovat za osobní církev sui iuris i řeckokatolíci v Apoštolském exarchátu pro Srbsko a Černou Horu-vznikl 2003, má 22.060 věřících ve 21 farnostech ( v čele obou jsou biskupové-exarchové). Viz www.cnewa.org.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gréckokatolícka cirkev v Chorvátsku na slovenské Wikipedii.