Portál:Křesťanství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
e
Portál:Křesťanství

Křesťanství je monoteistické náboženství, které odvozuje svůj původ od učení Ježíše Krista. S více než dvěma miliardami věřících je křesťanství nejrozšířenějším světovým náboženstvím. Společně s židovstvím a islámem se řadí k tzv. abrahámovským náboženstvím. Označení křesťan se poprvé objevuje ve Skutcích apoštolů 11, 26. Prvé užití pojmu křesťanství je zaznamenáno u syrského biskupa Ignáce z Antiochie († 106/107).

e

OSOBNOST

Suger na vitráži

Suger (1080 nebo 1081, Chennevières-lès-Louvres13. ledna 1151, Saint-Denis) byl francouzský duchovní, opat benediktinského kláštera v Saint-Denis.

Narodil se pravděpodobně v rodině, která patřila k nízké šlechtě. Již jako desetiletý chlapec byl určen pro církevní život a byl záhy jako oblát odveden do kláštera Saint-Denis, kde získal základní vzdělání. Do roku 1122, kdy se stal opatem, získal mnoho hospodářských i diplomatických zkušeností, které v čele mnišského společenstva dobře zúročil.

Během Sugerovy opatské funkce došlo k přestavbě baziliky, přiléhající ke klášteru. Pod opatovým vedením byl přestavěn prosvětlený kostel, jenž je považován za první stavbu gotické architektury.

O Sugerově postavení svědčí i skutečnost, že byl během druhé křížové výpravy dva roky v regentské funkci za nepřítomného krále Ludvíka VII. I přes neúspěch druhé křížové výpravy Suger neúnavně vybízel k výpravě nové. Agitaci mu překazila na podzim 1150 nemoc.

Je autorem Historia gloriosi regis Ludovici, Liber de rebus in administratione sua gestis, Libellus de consecratione ecclesiae S. Dionysii a životopisu Ludvíka VI. Vita Ludovici regis.

e

ČLÁNEK MĚSÍCE

Klášter Milosrdných sester, jehož demolice začala v dubnu 2016

Klášter Milosrdných sester svatého Kříže v Chebu byl vystavěn na počátku 30. let 20. století. Spolu s mohutným novorománským trojlodním kostelem Povýšení (Nalezení) svatého Kříže vznikl podle návrhu architektů Antona Schneidera a Karla Paschera.

Stavbu vlastní společnost BETA GAMES s. r. o. se sídlem v Teplicích, jejímiž společníky jsou dva turečtí občané. Stavba, ve které její vlastník chtěl vybudovat kasino či byty, je v havarijním stavu. O záchranu kláštera usiloval Spolek na záchranu kláštera milosrdných sester v Chebu.

V srpnu 2015 se v křížové chodbě chebského františkánského kláštera konala mezinárodní výstava fotografií s názvem Mezi nebem a peklem – zanikající paměť, jejímž smyslem bylo podpořit záchranu chátrajícího kláštera. V říjnu 2015 se v jeho areálu poprvé po 65 letech konala pouť. V dubnu 2016 začala jeho demolice.

e

KATEGORIE

e

ČLÁNKY K ÚPRAVĚ

Anglické pannyAntifonář svatého ŘehořeCírkev C3Církev živého BohaKoinótésKřesťanské sboryLiturgická barvaNáboženská společnost českých unitářůOsobní prelaturaPůstSacerdotalis caelibatusSeznam tridentských biskupů a arcibiskupůSociální nauka církveSvatý grálVelikonoceZasvěcený život

e

VÝVOJ KŘESŤANSKÝCH CÍRKVÍ

ChristianityBranches cs.svg

PROJEKT OSOBNOSTI

Malý slovník osobností českého katolicismu 20. století

Géniové církve i vlasti

e

NOVÉ ČLÁNKY

e

ŽÁDANÉ ČLÁNKY

e Portál založen 3. prosince 2005 • Zakladatel portálu: Dodo • Dřívější správci portálu: Cinik a bab_dz

Připojte se k Projektu