V tomto článku je použita zastaralá šablona „Grafika aktualit“. Náhradou za ni má být šablona „Flagicon“, tou by se měla nahradit.

Portál:Buddhismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
e
Sukhothai-edit.jpg
Dharma Wheel Rotating.svg
Buddhismus je nábožensko-filosofický systém, jehož základ vytvořil Gautama Buddha pravděpodobně během 5. století př. n. l. v severovýchodní Indii. Jedná se o jedno z nejrozšířenějších světových náboženství, vyznává jej přibližně 230–500 miliónů lidí. Gautama Buddha neměl v úmyslu vytvořit filosofický systém ve smyslu rozsáhlé interpretace světa. Jeho myšlení formovalo úsilí o vysvobození z narození a smrti. Posluchači byli buď asketi hledající jako on osvobození od utrpení, nebo lidé, kteří si kladli otázky o životě nebo posmrtné existenci. Ve středu jeho rozhovorů je proto praxe, která osvobozuje od všeho utrpení a umožňuje lepší zrození či šťastný život. Ve všech oblastech šlo o vysvobození z egoistické sebestřednosti a žádostivosti, nenávisti a zaslepení: Jako je širý oceán proniknut jen jedinou chutí, chutí soli, je tato nauka proniknuta jen jedinou chutí, chutí vysvobození.

e

ZAJÍMAVOSTI

Víte, že

e

ČLÁNEK MĚSÍCE

Kala Chakra.jpg

Kálačakra je sanskrtské slovo používané v tantrickém buddhismu-vadžrajáně, které znamená „kolo času“ nebo „časové cykly“, (tib: Dubkji Khorlo). Vztahuje se jak k jidamu, používanému v buddhismu vadžrajány, tak k samotným meditačním technikám zahrnutým v tantře Kálačakry i k jejich četným komentářům.

Tantra Kálačakra je přesněji nazývaná Kálačakra Laghutantra, a je považovaná za zkrácený text originální Kálačakry Mulatantry, která se však nedochovala. Mnozí buddhističtí mistři považují Kálačakru za nejobsáhlejší a nejkomplexnější systém v kontextu tantrického buddhismu.

Více»

e

AKTUALITY

9. únor a 10. únor 2020 - neděle a pondělíDharma Wheel
Thajsko v Thajsku je slaven významný buddhistický svátek Makha Bucha. Makha Bucha nebo Mágha Púdžá (thajsky: วันมาฆบูชา) je thajský buddhistický a státní svátek. Připadá na den úplňku třetího lunárního měsíce. Každý rok se tedy slaví v jiný den obvykle během února, např. v roce 2008 připadl tento den na 21. února. V jazyce páli je Makha nebo Mágha název třetího lunárního měsíce a Bucha nebo Púdžá znamená „uctívat“. více zde.
Thajští buddhisté se v tento den při rozbřesku shromažďují v místních klášterech, aby tu vykonali záslužné činy, poslechli se duchovní rozpravy a hlavně se účastnily průvodu se zapálenými svíčkami v thajštině nazývaném Wian Tian. Oslavy vyjadřují vděčnost vůči mnišskému řádu a Třem klenotům, jimiž jsou Buddha, Dhamma a Sangha.
13. listopad-2014 - čtvrtekDharma Wheel
Tibet V tibetském buddhismu je slaven jeden ze čtyř největších svátků buddhismu zvaný Lha-bab Due-chen. Podle tibetské tradice se jedná o podzimní festival, který připomíná o návratu Buddhy Šákjamuniho z nebe Trāyastriṃśa. Podle tibetské tradice všechny naše činy a skutky se v tomto dni násobí 10 000 000x. Více na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy a [1]
17. listopad - čtvrtekDharma Wheel
Tibet V tibetském buddhismu je slaven jeden ze čtyř největších svátků buddhismu zvaný Lha-bab Due-chen. Podle tibetské tradice se jedná o podzimní festival, který připomíná o návratu Buddhy Šákjamuniho z nebe Trāyastriṃśa. Podle tibetské tradice všechny naše činy a skutky se v tomto dni násobí 10 000 000x. Více na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy a [2]
19. březnaDharma Wheel
Tibet Čo tryl Dyčen - Poslední z patnácti dní, kdy Buddha ukazoval zázračné činy. Jedná se zároveň o jeden ze čtyř největších svátků buddhismu. Podle tibetské tradice všechny naše činy a skutky se v tomto dni násobí 10 000 000x.
15. prosince- středa
Tibet
Začíná Kagyu mynlam, velký sedmidenní festival modliteb školy Kagyu v Bódhgaja. Více na oficiálních stránkách Kagju mynlam
13. listopadu- sobota
Tibet
Začíná Sakja mynlam v Lumbiní. několikadenní festival modliteb školy Sakja v tibetském buddhismu.
29. říjnaDharma Wheel
Tibet V tibetském buddhismu je slaven jeden ze čtyř největších svátků buddhismu zvaný Lha-bab Due-chen. Podle tibetské tradice se jedná o podzimní festival, který připomíná o návratu Buddhy Šákjamuniho z nebe Trāyastriṃśa. Podle tibetské tradice všechny naše činy a skutky se v tomto dni násobí 10 000 000x. Více na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy a encyklopedii Nationmaster
23. říjnaDharma Wheel
Thajsko Podle kalendáře thajského buddhismu (přesněji podle odnože Dhammajutika a Mahánikája) se slaví Paváraṇá den. Tento den označuje konec období dešťů (vassa). Během následujícího měsíce je držena tzv. kathina ceremonie, při níž se shromažďují laici a obdarovávají mnichy róbou a jinými mnišskými potřebami.
15. červenceDharma Wheel
Tibet Tohoto dne je v tibetském buddhismu slaven jeden ze čtyř největších svátků buddhismu zvaný Choe-kor Due-chen. Podle tibetské tradice sedm týdnů po dosáhnutí probuzení Buddha po prosbách bohů Indry a Brahmy poprvé obrátil kolem Dharmy. Svých pět prvních žáků učil Čtyři pravdy ušlechtilých. Podle tibetské tradice všechny naše činy a skutky se v tomto dni násobí 10 000 000x. Více na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy
28. května pátek - 30. května neděle
O posledním květnovém víkendu se v Pražském buddhistickém centru Lotus, Dlouhá 2, Praha 1 (Staroměstské náměstí) koná tradiční oslava nejvýznamnějšího buddhistického svátku Vésakh, kterou si všichni vyznavači buddhismu každoročně připomínají výročí Buddhova narození, osvícení a parinibbány. Bohatý program zajištěn, všichni lidé dobré vůle vítáni. Podrobnosti programu na stránce centra Lotus.
27. května - čtvrtek
Tibet Tohoto dne květnového úplňku slaví všichni Buddhisté po celém světě výročí Buddhova narození, probuzení a odchodu do parinibbány. Jedná se zároveň o jeden ze čtyř největších svátků buddhismu, v tibetské tradici zvaný Saga Dawa Dyčen. Podle tibetské tradice všechny naše činy a skutky se v tomto dni násobí 10 000 000x. Více na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy, tibetinfo, svátek Saga Dawa (anglicky)

e

POMOZTE S ČLÁNKY

Velmi bychom uvítali Vaši pomoc při vytváření následujících článků, které buď ještě nejsou napsány, je třeba je doplnit nebo dosud nejsou dostatečně kvalitní:


Zde máte možnost se případně inspirovat velice kvalitními články, které dosáhly statusu dobrého či nejlepšího článku:

např. Lešanský Buddha – DČ, Buddhové z Bámjánu – NČ

e

OSOBNOST MĚSÍCE

Dharmachakra.jpg

Sóná Thérí, zvaná Bahuputtika. – byla buddhistickou mniškou (přídomek Thérí znamená starší mniška) v Buddhově době (tj. v 6.5. století př. n. l.), jedna z nejvýznamnějších přímých Buddhových žaček, kterou Buddha označil jako nejpřednější mezi mniškami ve svědomitém úsilí v duchovní praxi. Jelikož vstoupila do mnišského řádu v pokročilém věku, je často uváděna jako povzbuzující příklad toho, že i velmi starý člověk může učinit velký duchovní pokrok. Také byla proslulá tím, že se jako matka silně upnula na své děti, které se později projevily velice nevděčně. Její příběh je proto také využíván k ilustraci skutečnosti, že i když se člověk upřímně stará o své potomstvo, nemůže si být nikdy jistý, že se dočká náležitého vděku a musí se proto vždy spoléhat sám na sebe.

e

NOVÉ ČLÁNKY

e

KATEGORIE

e

OBRÁZEK MĚSÍCE

Head of the Disciple Ananda, Hebei province, Fengfeng, northern Xiangtangshan Cave Temples, South Cave, Northern Qi dynasty, 550-577 AD, limestone with traces of pigment - Freer Gallery of Art - DSC05697.JPG

Busta Ánandy

e Portál založen: 16. listopadu 2007. Založil: Mistvan

Chcete-li se připojit ke správě tohoto portálu, nebojte se připojit své jméno: