Portál:Buddhismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


e
Portál:Buddhismus
Dharma Wheel Rotating.svg
Buddhismus je nábožensko-filosofický systém, jehož základ vytvořil Gautama Buddha pravděpodobně během 5. století př. n. l. v severovýchodní Indii. Jedná se o jedno z nejrozšířenějších světových náboženství, vyznává jej přibližně 230 – 500 miliónů lidí. Gautama Buddha neměl v úmyslu vytvořit filosofický systém ve smyslu rozsáhlé interpretace světa. Jeho myšlení formovalo úsilí o vysvobození z narození a smrti. Posluchači byli buď asketi hledající jako on osvobození od utrpení, nebo lidé, kteří si kladli otázky o životě nebo posmrtné existenci. Ve středu jeho rozhovorů je proto praxe, která osvobozuje od všeho utrpení a umožňuje lepší zrození či šťastný život. Ve všech oblastech šlo o vysvobození z egoistické sebestřednosti a žádostivosti, nenávisti a zaslepení: Jako je širý oceán proniknut jen jedinou chutí, chutí soli, je tato nauka proniknuta jen jedinou chutí, chutí vysvobození.

e

ZAJÍMAVOSTI

Kolo života (bhavačakra)

Víte, že

e

ČLÁNEK MĚSÍCE

Bhavachakra.jpg

Thangka (tib.: ཐང་ཀ་ [tʰɑːŋkɑː] – svitek, Wylie: thang ka; Nepal Bhasa: पौभा paibha) je svinovací malba nebo tapisérie s náboženskou tematikou, používaná zejména v tibetském buddhismu. Většinou propracovaná vyobrazení zahrnují mnoho detailů, které mají vymezený, symbolický charakter.

Původně byly thangky oblíbené mezi potulnými mnichy, neboť malované svitky byl lehké a po svinutí snadné pro přenášení z kláštera do kláštera. Tyto svitky byly důležitým prostředkem jejich učení, neboť ukazovaly scény ze života Buddhy, bódhisattvy, výjevy ze života význačných lámů i z každodenního života. Oblíbeným tématem je i Kruh života, což je vizuální prezentace učení Abhidharma.

Thangky vypracovávají jen zkušení mistři, kteří mají kromě jiného instrukce o geometrii znázorňovaných forem − přesným pravidlům podléhá např. proporce tváře a jejích částí, uložení prvků kompozice, vyobrazení průvodních forem, použití barevných kombinací atd.

V závislosti na použitém materiálu a technice malby lze rozlišit různé typy:

  • Nagthang se žlutými liniemi na černém podkladu;
  • Serthang se žlutými liniemi má červeném podkladu nebo červenými liniemi na modrém podkladu;
  • Thangka Linie reprezentuje linie resp. technika malby, která se předává od mistrů vždy tomu nejlepšímu žákovi.

Jde většinou o obrazy nevelkých rozměrů, jsou však i thangky několikametrové, jež se používají při náboženských obřadech.

Svitky bývají zavěšeny v buddhistických klášterech i v soukromých obydlích, nebo jsou slavnostně nošeny v procesích. Často slouží jako pomoc při meditaci, jsouce prostředkem vizualizace různých aspektů mysli.

e

AKTUALITY

13. listopad-2014 - čtvrtek Dharma Wheel.svg
Flag of Tibet.svg V tibetském buddhismu je slaven jeden ze čtyř největších svátků buddhismu zvaný Lha-bab Due-chen. Podle tibetské tradice se jedná o podzimní festival, který připomíná o návratu Buddhy Šákjamuniho z nebe Trāyastriṃśa. Podle tibetské tradice všechny naše činy a skutky se v tomto dni násobí 10 000 000x. Více na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy a [1]
17. listopad - čtvrtek Dharma Wheel.svg
Flag of Tibet.svg V tibetském buddhismu je slaven jeden ze čtyř největších svátků buddhismu zvaný Lha-bab Due-chen. Podle tibetské tradice se jedná o podzimní festival, který připomíná o návratu Buddhy Šákjamuniho z nebe Trāyastriṃśa. Podle tibetské tradice všechny naše činy a skutky se v tomto dni násobí 10 000 000x. Více na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy a [2]
19. března Dharma Wheel.svg
Flag of Tibet.svg Čo tryl Dyčen - Poslední z patnácti dní, kdy Buddha ukazoval zázračné činy. Jedná se zároveň o jeden ze čtyř největších svátků buddhismu. Podle tibetské tradice všechny naše činy a skutky se v tomto dni násobí 10 000 000x.
15. prosince- středa
Flag of Tibet.svg
Začíná Kagyu mynlam, velký sedmidenní festival modliteb školy Kagyu v Bódhgaja. Více na oficiálních stránkách Kagju mynlam
13. listopadu- sobota
Flag of Tibet.svg
Začíná Sakja mynlam v Lumbiní. několikadenní festival modliteb školy Sakja v tibetském buddhismu.
29. října Dharma Wheel.svg
Flag of Tibet.svg V tibetském buddhismu je slaven jeden ze čtyř největších svátků buddhismu zvaný Lha-bab Due-chen. Podle tibetské tradice se jedná o podzimní festival, který připomíná o návratu Buddhy Šákjamuniho z nebe Trāyastriṃśa. Podle tibetské tradice všechny naše činy a skutky se v tomto dni násobí 10 000 000x. Více na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy a encyklopedii Nationmaster
23. října Dharma Wheel.svg
Flag of Thailand.svg Podle kalendáře thajského buddhismu (přesněji podle odnože Dhammajutika a Mahánikája) se slaví Paváraṇá den. Tento den označuje konec období dešťů (vassa). Během následujícího měsíce je držena tzv. kathina ceremonie, při níž se shromažďují laici a obdarovávají mnichy róbou a jinými mnišskými potřebami.
15. července Dharma Wheel.svg
Flag of Tibet.svg Tohoto dne je v tibetském buddhismu slaven jeden ze čtyř největších svátků buddhismu zvaný Choe-kor Due-chen. Podle tibetské tradice sedm týdnů po dosáhnutí probuzení Buddha po prosbách bohů Indry a Brahmy poprvé obrátil kolem Dharmy. Svých pět prvních žáků učil Čtyři pravdy ušlechtilých. Podle tibetské tradice všechny naše činy a skutky se v tomto dni násobí 10 000 000x. Více na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy
28. května pátek - 30. května neděle
O posledním květnovém víkendu se v Pražském buddhistickém centru Lotus, Dlouhá 2, Praha 1 (Staroměstské náměstí) koná tradiční oslava nejvýznamnějšího buddhistického svátku Vésakh, kterou si všichni vyznavači buddhismu každoročně připomínají výročí Buddhova narození, osvícení a parinibbány. Bohatý program zajištěn, všichni lidé dobré vůle vítáni. Podrobnosti programu na stránce centra Lotus.
27. května - čtvrtek
Flag of Tibet.svg Tohoto dne květnového úplňku slaví všichni Buddhisté po celém světě výročí Buddhova narození, probuzení a odchodu do parinibbány. Jedná se zároveň o jeden ze čtyř největších svátků buddhismu, v tibetské tradici zvaný Saga Dawa Dyčen. Podle tibetské tradice všechny naše činy a skutky se v tomto dni násobí 10 000 000x. Více na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy, tibetinfo, svátek Saga Dawa (anglicky)

e

POMOZTE S ČLÁNKY

Velmi bychom uvítali Vaši pomoc při vytváření následujících článků, které buď ještě nejsou napsány, je třeba je doplnit nebo dosud nejsou dostatečně kvalitní:

e

OSOBNOST MĚSÍCE

Lozang Gyatso.jpg

Pátý dalajláma Ngawang Lozang Gjamccho (16171682) byl prvním dalajlámou, který se stal světským vládcem Tibetu. Pod svou vládou sjednotil do té doby politicky rozpolcený Tibet, reformoval státní správu a navázal styky se zahraničními mocnostmi. Mimoto byl také významným duchovním učitelem tibetského buddhismu a zakladatelem Potály, paláce, který je dodnes symbolem Tibetu. Pátý dalajláma Ngawang Lozang Gjamccho se narodil dvacátého třetího dne devátého měsíce roku Ohně a Hada (1617) v Čhingwar-tagce v kraji Čhonggjä jižně od Lhasy. I když byl brzy rozpoznán jako převtělenec čtvrtého dalajlámy, bylo toto zjištění z důvodu politické nestability udržováno v tajnosti. Když se poměry poněkud uklidnily, byl chlapec odvezen do kláštera Däpung ve Lhase, kde byl v roce 1625 uveden do mnišského stavu.

e

NOVÉ ČLÁNKY

e

KATEGORIE

e

OBRÁZEK MĚSÍCE

Dalailama1 20121014 4639.jpg

14. Dalajláma

e Portál založen: 16. listopadu 2007. Založil: Mistvan

Chcete-li se připojit ke správě tohoto portálu, nebojte se připojit své jméno:

Vyprázdnit cache serveru