Ole Nydahl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
2007

Ole Nydahl (* 19. března 1941 Kodaň) je dánský láma line Karma-kagjü.

Krátce sloužil v dánské armádě a poté studoval filozofii, anglický a německý jazyk na univerzitě v Kodani; také v USA, Tübingenu a Mnichově.

Se svou ženou Hannah se s buddhismem poprvé setkali v roce 1968 na své svatební cestě v nepálském Káthmándú. Potkali zde Lobpöna Ccheču rinpočheho, jednoho z největších buddhistických učitelů v oblasti Himálaje.

V roce 1969 se setkali s 16. Karmapou a stali se jeho prvními západními žáky. Karmapa je nejvyšší lama 1 100 let staré školy Karma Kagjü tibetského buddhismu, která učí Diamantovou cestu (skt. vadžrajána).

Ole a Hannah obdrželi iniciace a učení přímo od 16. Karmapy a ostatních mistrů školy Karma Kagjü. Obdrželi také iniciace jiných škol tibetského buddhismu.

V roce 1972 poslal 16. Karmapa lamu Oleho a jeho ženu Hannah učit buddhismus na Západ. Dostali za úkol učit a zakládat na Západě buddhistická centra ve jménu 16. Karmapy. Zmocnil je k udělování slibu bódhisattvy a útočiště, obřadu, při kterém se člověk formálně stává buddhistou. Od té doby dal lama Ole útočiště více než 500 000 lidí.

V roce 1972 byla založena první centra buddhismu Diamantové cesty v Rakousku (Štýrský Hradec), Norsku, Švédsku a Dánsku (Kodaň). V roce 1974 bylo založeno první centrum v Německu a od té doby bylo po celém světě založeno již více než 600 center. Od roku 1973 lama Ole Nydahl se svou ženou Hannah organizovali přednášková turné pro nejvyšší tibetské učitele – nejdříve po Evropě, později také po Severní a Jižní Americe, Rusku a Austrálii.

Následující léta lama Ole tráví péčí o své studenty a rozvíjením svých center po celém světě. Tráví život na cestách, přednáší, vede kurzy a píše knihy a články. Už dnes se dá prohlásit, že Ole Nydahl je člověk, který přinesl buddhismus na západ.

Jeho žena Hannah zemřela v roce 2007.

Ole Nydahl odmítl kandidáta uznaného také Čínou za 17. karmapu Orgjäna Thinlä Dordžeho a ve sporu o 17. Karmapu stojí na straně Thajeho Dordžeho.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Ole Nydahl je autorem mnoha knih, praktických příruček a cestopisů, věnujících se tématu buddhismu Diamantové cesty, které byly přeloženy do mnoha jazyků, včetně češtiny.

Kniha pojednává o svatební cestě Oleho a jeho ženy do Nepálu, kde se setkali se 16. Karmapou a dalšími vysokými lamy tibetského buddhismu. Popisuje jejich léta učení v Himálajích a jak na žádost 16. Karmapy odjeli zpátky do Evropy s tím, že zde mají přenést Buddhovo učení.
  • Jízda na tygrovi, nakladatelství Bílý deštník II. vydání 2004, ISBN 80-239-3280-2
Volné pokračování knihy "Moje cesta k lamům" - rozvoj buddhismu Diamantové cesty na Západě.
Stručný přehled Buddhova učení. Popis pohledu a praxe hínajány, mahájány a Diamantové cesty
Komentář k textu (veršům) od 3. Karmapy o nejvyšším Buddhově učení.
  • Čtyři přípravná cvičení, nakladatelství Bílý deštník, Brno 2004, ISBN 80-238-9272-X
První kroky na cestě Vadžrajány v linii Karma-kagjü. Praktické rady k meditacím.
Otázky a odpovědi s Olem sesbírané na meditačních kurzech v Polsku. Řazené tematicky.
  • 108 otázek a odpovědí, nakladatelství Bílý deštník, Brno 2002, ISBN 80-238-8068-3
Otázky a odpovědi s Olem

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]