Rangdžung Dordže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rangdžung Dordže
Rangjung Dorje.jpg
Narození 1284
Cang
Úmrtí 1339 (ve věku 54–55 let)
Chánbalyk
Národnost Tibeťané
Funkce Karmapa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rangdžung Dordže (1284 - 1339) byl tibetský mnich, 3. karmapa školy Karma Kagjü, který napsal jedny z nejdůležitějších textů své školy a provedl syntézu učení mahámudry a dzoghčenu.[1]

Rangdžung Dordže se narodil v Dingri Langkoru v jižním Tibetu. Podle tradice si ve třech letech vyrobil černou čapku (která se později stala symbolem linie) a prohlásil se za karmapu a inkarnaci předešlého karmapy Karma Pakšiho. Za další dva roky se setkal s lamou Dubthobem Orgjenpou, který jej rozpoznal jako inkarnaci Karma pakšiho, druhého karmapy, předal mu skutečnou černou korunu, veškerý majetek druhého karmapy a hlavně všechna učení Kagjü. Rangdžung Dordže se s tím ale nespokojil a vyhledal mistry všech buddhistických tradic té doby. Mezi jinými studoval u Trophu Kundana Šeraba nebo Ňenre Genduna Burna. Díky tomu získal velký věhlas a mnoho žáků. Jako praktický člověk nechával stavět mosty i meditační centra, čímž přinášel užitek svým krajanům v každodenním i duchovním životě. Jelikož se narodil v rodině hlásící se k učení Ňingmapy, obdržel navíc i toto učení.

Za svůj život napsal Rangdžung Dordže mnoho pojednání a komentářů. Jedním z nejznámějších děl je Přání pro dosažení Velké pečeti, nejvyšší význam, který je ve škole Karma Kagjü používán dodnes. Jeden z jeho nejvýznamnějších žáků, Khädub Dagpa Senge, se stal 1. šamarpou poté, co obdržel od svého učitele červenou korunu a titul šamarpy, což je dodnes druhá nejstarší linií reinkarnovaných tibetských tulku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Citace a reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FILIPSKÝ, Jan; LIŠČÁK, Vladimír; HEROLDOVÁ, Helena a kol. Lexikon východní moudrosti. 1. vyd. Olomouc: Votobia, 1996. ISBN 80-7198-168-0. S. 223. 

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • FILIPSKÝ, Jan; LIŠČÁK, Vladimír; HEROLDOVÁ, Helena a kol. Lexikon východní moudrosti. 1. vyd. Olomouc: Votobia, 1996. ISBN 80-7198-168-0. 
  • DOUGLAS Nik, WHITE Meryl, Karmapa: The black hat lama of Tibet, Luzac & company LTD, 1976 London, ISBN 0-7189-0187-8

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Životopis 3. karmapy na stránkách karmapa.cz

Seznam karmapů
Předchůdce:
Karma Pakši
12841339
Rangdžung Dordže
Nástupce:
Rolpä Dordže