Khädub Dagpa Senge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Khädub Dagpa Senge
Drakpa Senge -1st Shamarpa.jpg
Narození1283
Úmrtí1349 (ve věku 65–66 let)
NárodnostTibeťané
PovoláníTulku
Nábož. vyznáníTibetský buddhismus
FunkceŠamarpa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Khädub Dagpa Senge (12831349) byl tibetský buddhistický meditační mistr a učenec linie Kagjüpy, jedné ze čtyř hlavních škol tibetského buddhismu. Byl prvním šamarpou. Třetí karmapa Rangdžung Dordže daroval prvnímu Šamarpovi Khädubovi Dagpa Sengemu červenou korunu. Toto gesto bylo uznáním, že tento příkladný žák nemá v realizaci a schopnostech sobě rovného a že se v každém ohledu vyrovná Karmapovi. Červená koruna šamarpy připomíná Karmapovu černou korunu.

V tibetském překladu mahájánové Bhadra-kalpika sútry (sútra Dobrá kalpa) je uvedena tato předpověď: „V budoucnosti přijde mahábódhisattva s rubínově červenou korunou, který vyvede davy trpících z jejich stále se opakujícího zmatku a strádání – ze samsáry.” Proroctví, jehož autorem je podle tradice samotný Buddha, se tak mělo naplnit v osobě šamarpy.

Tento bódhisattva je v Tibetu známý jako tathágata Könčhog Jönlag, neboli „Karmapa s červenou korunou.”

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho hlavním lamou a učitelem byl třetí karmapa, ale studoval také u padesáti dalších vysokých lamů, siddhů a překladatelů té doby. Pod zkušeným vedením svých učitelů se Šamarpa začal dobře orientovat ve všech aspektech Buddhových nauk. Byl velice schopný v umění diskuse a dokázal rozptylovat pochybnosti a mylné představy.

Šamarpa napsal komentáře k tantrám a k sútře Pradžňápáramita. Více než dvacet let meditoval v klášteře Tsurphu v tibetské provincii Nänang, kde zároveň učil ty, kteří opustili své světské zájmy, aby ho následovali v jeho usilování o dosažení osvícení. Pomocí praktik Šesti nauk Náropy prováděl poutníky stavy barda do čistých zemí buddhů. Poslední roky svého života strávil v meditačním odosobnění.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Lineage of Shamarpas – Red Hat Lama of Tibet, webové stránky karmapa.org

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Seznam šamarpů
Předchůdce:
-
12831349
Khädub Dagpa Senge
Nástupce:
Khäčhog Wangpo