Thinlä Thaje Dordže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Thinlä Thaje Dordže
Narození 6. května 1983 (33 let)
Lhasa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thinlä Thaje Dordže (6. května 1983 Lhasa, Tibet) byl rozpoznán jako Jeho Svatost 17. karmapa linie Karma Kagjü, jedné z nejznámějších škol tibetského buddhismu. Jako 17. Karmapu jej rozpoznal Kunzig Šamar rinpočhe, druhý nejvyšší lama v linii Karma Kagjü. 17. Karmapa Thaje Dordže žije v současné době v Kalimpongu v severo-východní Indii.
Žáky a stoupence má po celém světě a již několikrát navštívil také Evropu, poprvé v roce 2000, kdy přijel na pozvání Oleho Nydahla do Düsseldorfu v Německu. Tam jej uvítalo více jak 6000 západních studentů, kteří zde od Karmapy obdrželi učení a iniciace, buddhistické útočiště a Sliby bódhisattvy. Od té doby navštívil mimo jiné země také Českou republiku, Slovensko, Polsko, Rakousko, Maďarsko, Velkou Británii, Španělsko a Francii. Na Východě má lama Karmapa mimo jiné také rozsáhlé aktivity v Indii, Nepálu a Singapuru.
Pod vedením J. S. 17. Karmapy Thinläho Thaje Dordžeho, který byl rozpoznán 14. Šamarpou Miphamem Čökji Lödem, se nachází více než 710 buddhistických center a klášterů linie Karma Kagjü v 51 zemích.

Již mnoho let probíhá tzv. spor o 17. karmapu, kdy odpůrci Thinlä Thaje Dordžeho odmítli uznat jako inkarnaci 16. karmapy a považují za 17. karmapu Ogyen Trinley Dordžeho.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Seznam karmapů
Předchůdce:
Rangdžung Rigpä Dordže
1983
Thinlä Thaje Dordže
Nástupce:
-