Mnich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o muži žijícím mnišským způsobem života. Další významy jsou uvedeny na stránce Mnich (rozcestník).
Portrét mnicha (Sofonisba Anguissola, 1556)
Římskokatolický mnich (benediktin)
Buddhističtí mniši při výuce tradiční disputace. Tibet

Mnich (lat. monachus, z řec. μοναχός monachos – osamocený) je muž praktikující formu života ve víře podřízenou konkrétnímu cíli víry. Cvičí mysl a tělo podle své víry – buď sám, nebo s ostatními lidmi podobného zaměření – zatímco udržuje odstup od lidí, kteří toto zaměření nesdílejí.

Křesťanství[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Křesťanské mnišství.

V katolickém prostředí to dnes obvykle znamená, že je členem mnišského řeholního řádu a žije v klášteře. Dříve však tak byli označováni i poustevníci a po faktické stránce je toto označení přesné i dnes. Nesprávné je zaměňovat slovo mnich za slovo řeholník (člen řeholního řádu), neboť ne každý mnich je řeholník a ne každý řeholník je mnich (podrobněji viz řád). V Česku je možno se běžně setkat s řadou křesťanských mnichů: benediktinů, cisterciáků nebo trapistů (odnož cisterciáků).

Pravoslavní mniši žijí obdobně jako katoličtí, avšak nejsou sdruženi do řádů. Každý monastýr (klášter) má svá vlastní pravidla pro život (řeholi).

Buddhismus[editovat | editovat zdroj]

V Česku je možné méně často potkat mnichy východních náboženství, jako je taoismus, buddhismus aj. V buddhismu je členem mnišské sanghy (buddhistické řádové komunity) a většinou žije v buddhistickém klášteře. Buddhistický mnich je muž – Bhikkhu (plně ordinovaný mnich). Dodržuje striktně čtyři pravidla (parádžika), po jejichž překročení automaticky přestává být mnichem. Bhikkhu skládá slib při vstupu do sanghy (buddhistické řádové komunity) a očekává se, že bude dodržovat pravidla jednání – Vinaja-pitaka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]