Adžán Čá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Adžán Čá
Narození17. června 1918
Ubon Ratčathani
Úmrtí16. ledna 1992 (ve věku 73 let)
Ubon Ratčathani
Povoláníbhikkhu
Nábož. vyznáníbuddhismus
Funkceabbot
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ctihodný Adžán Čá Subható (Ajahn Chah Subhatto, Chao Khun Bodhinyanathera, thajsky:ชา สุภัทโท , někdy titulovaný Luang Po nebo Phra) (17. června 1918, Thajsko16. ledna 1992), byl jedním z největších buddhistických meditačních učitelů 20. století. Díky svému neformálnímu a přímému stylu výuky měl obrovský vliv na rozvoj Theravádového buddhismu po celém světě.

Ctihodný Adžán Čá byl velmi vlivným a nejspíše i nejznámějším zástupcem thajské lesní tradice, jejíž členové praktikují asketické praktiky známé jako dhutanga (tudong) k prohloubení své spirituální praxe. K praktikám patří například pouze jedno jídlo denně, spaní venku pod stromem nebo život na hřbitově či v divočině. K praxi dhutanga patří též meditace samathá a vipassaná.

V severním Thajsku založil Adžán Čá několik klášterů, nejznámějšími jsou Wat Pah Pong a Wat Pah Nanachat. Pod Wat Pah Pong spadá nyní asi 250 menších klášterů a 10 meditačních center pro laiky, které jsou rozmístěné po celém světě.

Sám Adžán Čá nic nepublikoval, přesto existují audio a video nahrávky jeho proslovů a jeho žáci sepsali kompilace jeho přednášek, které jsou v mnoha překladech snadno dostupné zdarma na internetu.

Na pohřeb Adžána Čá v roce 1992 přišlo přes milión lidí včetně thajské královské rodiny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chah Subhatto na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]