Ústřední tibetská správa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ústřední tibetská správa
Vlajka Tibetu Seal of Tibet
(podrobně) (podrobně)
Oficiální jazyk tibetština
Sídlo Dharamsala (Indie)
Předseda vlády Lozang Sanggjä
Národní hymna Tibetská hymna

Ústřední tibetská správa (zkratka CTA z anglického Central Tibetan Administration) je exilová vláda země. Považuje se za oprávněnou a legitimní vládu Tibetu. Často je proto nazývána „tibetská exilová vláda“.

Území Tibetu je v současné době kontrolováno vládou Čínské lidové republiky, což Ústřední tibetská správa pokládá za nelegitimní vojenskou okupaci. Dle CTA je Tibet svrchovaným státem s dlouhou tradicí nezávislosti. Současná politika dalajlámovy vlády však nežádá plnou nezávislost Tibetu, jako spíše autonomní statut, podobný jako má Hongkong nebo Macao.

CTA má své sídlo v indickém městě Dharamsala, kde se 14. dalajláma usadil po svém útěku z Tibetu v roce 1959. „Historické území Tibetu“, jež tato vláda nárokuje, zahrnuje Tibetskou autonomní oblast, provincii Čching-chaj a velké části provincií Kan-su, S’-čchuan a Jün-nan.

CTA vykonává mnoho vládních funkcí v rámci tibetské exilové komunity v Indii, která čítá kolem 100 000 členů. Provozuje řadu škol, zdravotnických zařízení, kulturních aktivit a projektů podporující ekonomický rozvoj. Mimo to finančně podporuje stovky Tibeťanů, kteří utekli z Tibetu, a přišli do Indie, obvykle přes Nepál. Indická vláda svolila tomu, že CTA vykonává v severní Indii dohled nad záležitostmi tibetské komunity.

CTA není jako vláda uznána žádným státem. Od vlád některých zemí i od mezinárodních organizací však dostává finanční pomoc pro tibetskou exilovou komunitu v Indii.

V roce 2001 tibetská exilová komunita uskutečnila demokratické volby předsedy vlády, kterým se stal Lobsang Tenzin, buddhistický mnich a učenec známý jako Ctihodný profesor Samdhong Rinpočhe. Jednalo se o první demokratické volby mezi Tibeťany v dějinách. Jeho nástupcem a nejvyšším představitelem exilové vlády se v srpnu 2011 stal Lozang Sanggjä. Od března téhož roku si totiž 14. dalajlama – do té doby hlava exilové vlády – ponechal jen roli duchovního vůdce a svých politických funkcí se vzdal.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tibet má nového exilového premiéra. Dalajlamu nahradí právník z Harvardu. iDNES.cz [online]. 2011-4-27. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]