Ústřední tibetská správa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ústřední tibetská správa
  བོད་མིའི་སྒྲིག་འཛུགས་  
Budova Ústřední tibetské správy v Dharamsale
Budova Ústřední tibetské správy v Dharamsale
Geografie
Poloha Dharamsaly
Poloha Dharamsaly
Hlavní město Dharamsala (Himáčalpradéš, Indie)
Status exilová vláda a nestátní nezisková organizace
Obyvatelstvo
Jazyk tibetština (úřední)
Národnostní složení Tibeťané
Náboženství tibetský buddhismus
Správa regionu
Nadřazený celek IndieIndie Indie
Dalajláma Tändzin Gjamccho
Premiér Lozang Sanggjä
Oficiální web www.tibet.net
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ústřední tibetská správa (zkratka CTA z anglického Central Tibetan Administration) je exilová vláda země. Považuje se za oprávněnou a legitimní vládu Tibetu. Často je proto nazývána „tibetská exilová vláda“.

Status[editovat | editovat zdroj]

CTA není jako vláda uznána žádným státem. Od vlád některých zemí i od mezinárodních organizací však dostává finanční pomoc pro tibetskou exilovou komunitu v Indii.

Území Tibetu je v současné době kontrolováno vládou Čínské lidové republiky, což Ústřední tibetská správa pokládá za nelegitimní vojenskou okupaci. Dle CTA je Tibet svrchovaným státem s dlouhou tradicí nezávislosti. Současná politika CTA však nežádá plnou nezávislost Tibetu, jako spíše autonomní statut, podobný jako má Hongkong nebo Macao.

CTA má své sídlo v indickém městě Dharamsala, kde se 14. dalajláma usadil po svém útěku z Tibetu v roce 1959. „Historické území Tibetu“, jež tato vláda nárokuje, zahrnuje Tibetskou autonomní oblast, provincii Čching-chaj a velké části provincií Kan-su, S’-čchuan a Jün-nan.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

CTA vykonává mnoho vládních funkcí v rámci tibetské exilové komunity, která čítá zhruba 128 000 členů, z nichž drtivá většina (cca 94 000) žije v Indii.[1] Provozuje řadu škol, zdravotnických zařízení, kulturních aktivit a projektů podporující ekonomický rozvoj. Mimo to finančně podporuje stovky Tibeťanů, kteří utekli z Tibetu, a přišli do Indie, obvykle přes Nepál. Indická vláda svolila tomu, že CTA vykonává v severní Indii dohled nad záležitostmi tibetské komunity.

Od roku 1971 vydává CTA Tibeťanům žijícím mimo Tibet dokument, známy jako Zelená kniha. Více než 90 procent tibetských emigrantů je držitelem tohoto dokumentu. Slouží jako potvrzení o platbě dobrovolné daně a je představiteli CTA označována jako „pas vyhnaných Tibeťanů, kteří požadují svá práva od tibetské exilové vlády“. Je požadována například pro přijetí do školy nebo zaměstnání v exilové komunitě. Platba dobrovolného příspěvku je podmínkou pro získání hlasovacích práv v parlamentních volbách. Platnost dokumentu je 5 let. [2]

Organizace[editovat | editovat zdroj]

Vnitřní struktura exilové vlády vyplývá z ústavy, schválené v roce 1991, která zřizuje základní demokratické instituce CTA.

Exilový parlament vykonává zákonodárnou moc a tvoří jej 45 členů: [3]

Právo volit mají tibetští občané starší 18 let, kandidovat mohou občané starší 25 let.

Soustavu soudních komisí tvoří Nejvyšší soudní komise, jejíž členy volí exilový parlament, a jí pořízené komise. Soustava soudních komisí rozhoduje občanské spory tibetské exilové komunity, nemá však žádnou pravomoc projednávat trestní případy ani jiné sporné případy týkající se zákonů hostitelské země. [4]

Vláda (tibetsky: བཀའ་ཤག, Kashag) je nejvyšším výkonným orgánem a tvoří ji přímo volený předseda (tibetsky: སྲིད་སྐྱོང༌, Sikyong) a sedm ministrů (náboženství a kultury, domácích věcí, financí, školství, bezpečnosti, informací a mezinárodních vztahů, zdravotnictví). Předseda vlády je nejvyšším představitelem a politickým lídrem tibetské exilové komunity, jelikož od března 2011 si totiž 14. dalajlama – do té doby hlava exilové vlády – ponechal jen roli duchovního vůdce a svých politických funkcí se vzdal. Současným předsedou vlády je Lozang Sanggjä z Národní demokratické strany Tibetu, který zvítězil ve volbách v roce 2011 a svou funkci obhájil v roce 2016.[5][6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Central Tibetan Administration na anglické Wikipedii a Green Book (Tibetan document) na anglické Wikipedii.

  1. CTA - Tibet in exile [online]. [cit. 2020-12-13]. Dostupné online. 
  2. CTA - Green book (Chatrel) [online]. [cit. 2020-12-13]. Dostupné online. 
  3. CTA - Legislature [online]. [cit. 2020-04-08]. Dostupné online. 
  4. CTA - Judiciary [online]. [cit. 2020-04-08]. Dostupné online. 
  5. Tibet má nového exilového premiéra. Dalajlamu nahradí právník z Harvardu. iDNES.cz [online]. 2011-4-27. Dostupné online. 
  6. CTA - Executive [online]. [cit. 2020-04-08]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]