Pronásledování křesťanů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukřižování svatého Petra podle Caravaggia.

Pronásledování křesťanů je pronásledování, kterému čelí křesťané pro svoji víru. Od časů Krista až po dnešek se vyskytlo mnoho případů pronásledování křesťanů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Křesťané byli pronásledováni nejprve Židy,[1][zdroj?] pak Římany a pak napříč stoletími následovala pronásledování další. Podle odborníka na demografii křesťanství Davida B. Barretta během dvou tisíc let existence křesťanství pro svou víru zahynulo asi 70 miliónů křesťanů, z toho asi 45 milionu v průběhu 20. století.[2][3] Sociolog Massimo Introvigne upozorňuje, že je to střízlivý odhad a skutečné číslo může být o hodně vyšší, a navíc ve většině případů pronásledování neznamená zabíjení, ale též jiné formy útlaku.[3]

Aktuální situace[editovat | editovat zdroj]

Podle organizace Open Doors, zaměřené na pomoc pronásledovaným křesťanům a monitorování násilí proti nim, trpí v současnosti pronásledováním přibližně 100 miliónů křesťanů.[3] V současné době jsou křesťané na státní úrovni nejvíce pronásledováni především totalitními ke komunismu se hlásícími režimy (Severní Korea, Čína, Vietnam…) a státy s muslimskou většinou, mimo to občas čelí pronásledování ve státech, kde mají většinu jiná náboženství, jako např. hinduismus (některé oblasti Indie).[4] Například v roce 2019 bylo zabito 29 misionářů - kněží, řeholníků a laiků. Nejvíce z nich - 15 - zahynulo v Africe.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FRANZEN, August. Malé církevní dějiny. Překlad Bedřich Smékal. 1. vyd. Praha: Zvon, české katolické nakladatelství, 1992. 333 s. ISBN 80-7113-008-7. S. 25. 
  2. http://www.ewtn.com/vnews/getstory.asp?number=26402
  3. a b c GEHRIGER, Urs. «Alle fünf Minuten wird ein Christ getötet». Die Weltwoche. 2012, čís. 10. Dostupné online. 
  4. https://www.churchmilitant.com/news/article/hindu-violence-against-christians-increasing
  5. Výroční zpráva Fides: V uplynulém roce bylo zabito 29 misionářů [online]. cirkev.cz [cit. 2019-12-31]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]