Benedikt XV.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho Svatost
Benedikt XV.
258. papež
Církev římskokatolická
Zvolení 3. září 1914
Uveden do úřadu 6. září 1914 (korunovace)
Pontifikát skončil 22. ledna 1922
Předchůdce Sv. Pius X.
Nástupce Pius XI.
Heslo In te, Domine, speravi; non confundar in aeternum
Znak Znak
Svěcení
Kněžské svěcení 21. prosince 1878
světitel Raffaele Monaco La Valletta
Biskupské svěcení 22. prosince 1907
světitel Pius X.
1. spolusvětitel Pietro Balestra, OFMConv.
2. spolusvětitel Teodoro Valfrè di Bonzo
Kardinálská kreace 25. května 1914
kreoval Pius X.
Titul Kardinál-kněz
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
Zúčastnil se
Osobní údaje
Rodné jméno Giacomo della Chiesa
Země ItálieItálie Itálie
Datum narození 21. listopadu 1854
Místo narození Pegli, Sardinské království
Datum úmrtí 22. ledna 1922
(ve věku 67 let)
Místo úmrtí Apoštolský palác, Řím, Italské království
Příčina úmrtí zápal plic
Místo pohřbení Bazilika svatého Petra
Národnost Italská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Benedikt XV., vlastním jménem Giacomo della Chiesa[1], (21. listopadu 1854 Pegli22. ledna 1922 Apoštolský palác), byl v letech 19141922 v pořadí 258. papež Římskokatolické církve.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z janovské šlechtické rodiny. Roku 1875 získal doktorát práva a poté vstoupil do kněžského semináře. Po dokončení studií vstoupil do diplomatického sboru Svatého stolce. V květnu 1914 byl jmenován kardinálem a brzy nato, 3. září 1914, byl v konkláve zvolen nástupcem papeže Pia X. jako Benedikt XV.[2]

Většině jeho pontifikátu dominovala první světová válka, která se uvádí i jako jeden z možných důvodů vcelku překvapivé papežské volby, při níž získal důvěru zkušený diplomat, který se již dlouho v evropské politice pohyboval a měl k čerstvě vzniklému konfliktu definován jasný postoj a plán k jeho řešení. Důležitou úlohu hrál jistě i fakt, že z hlediska vnitorcírkevní politiky představoval della Chiesa kompromis mezi stylem předchozích papežů, Lva XIII. a Pia X.).

Papež vyhlásil v celém konfliktu neutralitu a opakovaně vyzýval k ukončení bojů a k nepoužívání některých mimořádně krutých zbraní (např. bojových plynů, intervenoval kvůli masakru Arménů také u osmanského sultána Mehmeda V.[3]), což vyvolávalo rozhořčené reakce na obou stranách fronty. Několikrát se neúspěšně pokoušel zprostředkovat mír. Jeho sedmibodový mírový plán byl sice odmítnut, neboť obě válčící strany jej považovaly za výhodnější pro svého protivníka, ale některé papežovy návrhy se opět objevily v mírové výzvě amerického prezidenta Wooodrowa Wilsona z ledna roku 1918.

Po ukončení válečného konfliktu se mu podařilo stabilizovat dlouhodobě napjaté diplomatické vztahy s Francií a diplomatická jednání udržoval i s ostatními zeměmi.

Krom protiválečných snah pracoval na reorganizaci církevních struktur, aby odpovídaly moderní době. Ve své první encyklice odmítl, podobně jako Pius X., modernismus, který ovšem vymezil v mnohem užším smyslu než jeho předchůdce a stejně tak i přistupoval k osobnostem nařčeným z modernismu mnohem shovívavěji. Roku 1917 nechal Benedikt XV. vydat Kodex kanonického práva, který představuje první souhrnnou kodifikaci hlavních zákonů a předpisů římskokatolické církve). Všemožně též podporoval misijní dílo ve Třetím světě a kladl velký důraz na výchovu kněží pocházejících z původního obyvatelstva.[4]

Zemřel 22. ledna 1922 na zápal plic.

Encykliky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LANG, Bernhard. Benedikt XV.: Der unauffällige Papst. Frankfurter Allgemeine Zeitung. 2016-07-20. Dostupné online [cit. 2016-11-28]. ISSN 0174-4909. 
  2. CHENEY, David M. Pope Benedict XV (Giacomo Giambattista della Chiesa) [Catholic-Hierarchy]. www.catholic-hierarchy.org [online]. [cit. 2016-11-28]. Dostupné online. 
  3. Genozid 1915: Benedikt XV. versuchte, die Armenier zu retten - WELT. DIE WELT [online]. [cit. 2016-11-28]. Dostupné online. 
  4. Srv. apoštolský list Maximum illud z 30. listopadu 1919.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Papež
Předchůdce:
Pius X.
19141922
Benedikt XV.
Nástupce:
Pius XI.