Třetí svět

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Státy považované za země třetího světa (Zeleně), státy které jsou považovány za země druhého a někdy třetího světa (Žlutě).
Nynější nejméně rozvinuté země světa podle OSN

Třetí svět je označení používané pro státy světa, jež jsou považovány za ekonomicky málo rozvinuté. Rozdělení zemí na „světy“ vzniklo během studené války (autorem samotného termínu je francouzský demograf Alfred Sauvy), kdy jím byly označovány státy, které nepatřily ani do prvního, ani do druhého světa (tj. ani mezi západní kapitalistické státy, ani země socialistického bloku).[1] Přestože oprávněnost označení je diskutována, byl termín přijat mnoha rozvojovými zeměmi, zejména členy Hnutí nezúčastněných zemí.

Stalo se stereotypem odkazovat na ekonomicky málo rozvinuté země jako na „země třetího světa“ (ačkoliv některé neutrální země byly velmi prosperující). Od konce studené války se tento termín používal stále méně a začal se nahrazovat termínem například „nejméně rozvinuté země“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Third World na anglické Wikipedii.

  1. GIDDENS, Anthony. Sociologie (Sociology). Překlad Jan Jařab. 1. vyd. Praha: Argo, 1999. ISBN 80-7203-124-4. Kapitola Typy společností, s. 77–78. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]