Benedikt VI.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho Svatost
Benedikt VI.
134. papež
Benedikt VI.
Benedikt VI.
Církevřímskokatolická
Zvolenízáří 972
Uveden do úřadu19. ledna 973 (konsekrace)
Pontifikát skončilčerven 974
PředchůdceJan XIII.
NástupceBenedikt VII.
Osobní údaje
Rodné jménoBenedictus
Datum narození?
Místo narozeníŘím Papežský stát Papežský stát
Datum úmrtíčerven 974
Místo úmrtíŘím Papežský stát Papežský stát, Svatá říše římská Svatá říše římská
Místo pohřbeníBazilika svatého Petra
Seznam papežů nosících jméno Benedikt
multimediální obsah na Commons
citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Benedikt VI. (??, Řím – červen 974, Řím) byl papežem od 19. ledna 973 až do své smrti. Sehrál důležitou roli ve vztahu k českým zemím, protože roku 973 potvrdil zřízení pražského biskupství.

Život[editovat | editovat zdroj]

Benedikt byl synem mnicha Hildebranda a před svým pontifikátem vykonával úřad kardinála jáhna v San Teodoro. Byl zastáncem a pravděpodobně také papežským kandidátem císaře Oty I.. Stál proti nadějím Crescentiánů, římské šlechtické rodiny za vlády papeže Jana XIII., po jehož úmrtí byl 6. září 972 zvolen papežem. Písemné prameny o datu jeho zvolení nejsou jednotné, volební období se pohybuje od 13denního intervalu v polovině září, až po ukončení v prosinci. Protože se muselo čekat na potvrzení volby císařem, byl nový papež vysvěcen až 19. ledna 973. Lampert von Hersfeld psal v souvislosti s volbou o přítomnosti římských legátů v Quedlinburgu o Velikonocích 23. března 973 . Za necelý půlrok po nástupu papeže císař Ota I. zemřel a papež tak již v květnu 973 ztratil svou podporu v Římě a následujícího roku byl sesazen skupinou římských šlechticů vedených Crescentiem de Theodora, který byl synem Jana Crescentia a Theodory a bratrem papeže Jana XIII. Benedikt VI. byl uvězněn v Andělském hradě, tehdy městské pevnosti v moci Crescentiánů, a za vzdoropapeže byl dosazen Bonifác VII., který dal Benedikta VI. v červenci 974 uškrtit. Vraždu provedli podplacený kněz Stefan a jeho bratr. Bonifác VII. uprchl i s církevním pokladem do Konstantinopole před blížícím se císařem Ottou II.[1]

Hlavním a pro české země zásadním činem Benedikta VI. bylo v roce 973 ustavení pražské diecéze, jež vznikla oddělením z řezenské diecéze.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Portrét papeže Benedikta VI. v bazilice sv. Pavla za hradbami

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GELMI, Josef. Papežové : Od svatého Petra po Jana Pavla II.. Praha: Mladá fronta, 1994. 326 s. ISBN 80-204-0457-0. S. 86–88. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GELMI, Josef. Papežové : Od svatého Petra po Jana Pavla II. Praha: Fronta, 1994. 
  • MAXWELL-STUART, P. G. Papežové : život a vláda. Praha: Svoboda, 1998. ISBN 80-902300-3-2. 
Papež
Předchůdce:
Jan XIII.
973974
Benedikt VI.
Nástupce:
Benedikt VII.