Lev IX.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Lev IX.
152. papež
Leon IX.jpg
Církevřímskokatolická
Zvoleníprosinec 1048
Uveden do úřadu12. února 1049 (konsekrace)
Pontifikát skončil19. dubna 1054
PředchůdceDamasus II.
NástupceViktor II.
Osobní údaje
Rodné jménoBruno von Egisheim-Dagsburg
Datum narození21. června 1002
Místo narozeníEguisheim, Alsasko, Švábské vévodství
Svatá říše římská Svatá říše římská
Datum úmrtí19. dubna 1054
(ve věku 51 let)
Místo úmrtíŘím Papežský stát Papežský stát, Svatá říše římská Svatá říše římská
Místo pohřbeníBazilika svatého Petra
Svatořečení
Svátek19. dubna
Uctíván církvemiŘímskokatolická církev
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lev IX., rodným jménem Bruno von Egisheim-Dagsburg (21. červen 1002, Eguisheim19. dubna 1054 Řím) byl papežem od 12. února 1049 až do své smrti.

Život[editovat | editovat zdroj]

Je všeobecně považován za historicky nejvýznamnějšího německého papeže středověku. Měl velký vliv v rozkolu prvotní církve, který je známý jako velké schizma a které vyustilo v rozdělení církve na dvě větve, v němž se formálně oddělila katolická od východní pravoslavné církve.[1] Katolickou církvi je uctíván jako svatý. Jeho svátek se slaví 19. dubna.

Ve své reformaci katolické církve upřednostňoval tradiční morálku. Jedním z jeho prvních veřejných činů bylo uspořádat velikonoční synod v roce 1049. V Sasku se připojil k císaři Jindřichu III. a doprovázel ho do Kolína nad Rýnem a Cách. Rovněž svolal setkání vyššího duchovenstva v Remeši, na kterém bylo vydáno několik důležitých reformních dekretů. V Mohuči uspořádal radu, na které byli zastoupeni italští, francouzští i němečtí duchovní, také byli přítomni vyslanci byzantského císaře. I zde bylo především řešeno svatokupectví a sňatek duchovenstva. Ke konci svého pontifikátu válčil s Normany. Svou život soustředil především na reformu církve, společnosti a její morální očistu v intencích clunyjského hnutí.

Jeho legát kardinál Humbert de Silva Candida, kterého vyslal krátce před svou smrtí do Konstantinopole, pak po jeho smrti použil (patrně v rozporu s instrukcemi) bulu exkomunikující konstantinopolského patriarchu Kerullaria, což vedlo k velkému schizmatu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. COULOMBE, Charles A. Vicars of Christ: A History of the Popes. [s.l.]: Tumblar House Dostupné online. ISBN 978-1-944339-03-6. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Papež
Předchůdce:
Damasus II.
10491054
Lev IX.
Nástupce:
Viktor II.