Sixtus II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Sixtus II.
24. papež
Altenfelden - Hochaltar - Papst Sixtus II. 1858.jpg
Církev římskokatolická
Pontifikát začal 30. srpna 257
Pontifikát skončil 6. srpna 258
Předchůdce Štěpán I.
Nástupce Dionysius
Osobní údaje
Datum narození ???
Místo narození ???
Datum úmrtí 6. srpna 258
Místo úmrtí Řím, Itálie
Příčina úmrtí stětí
Místo pohřbení hřbitov sv. Praetextata
Svatořečení
Svátek 6. srpna
Uctíván církvemi Římskokatolická církev
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Sixtus II. (Xystus) byl 24. papežem křesťanské církve od 30. srpna 257 do 6. srpna 258.

Život[editovat | editovat zdroj]

Podle Liber Pontificalis byl řeckého původu. Dnešní historici však tento údaj zpochybňují a zdá se pravděpodobnější, že autor Liber Pontificalis zaměnil osobu papeže za osobu jeho současníka Xysta, který byl filosofem pythagorejské školy.

Sixtovi II. se podařilo urovnat spory s východní a africkou církví rozdmýchané jeho předchůdcem sv. Štěpánem kvůli otázce nutnosti nového křtu u odpadlíků, znovu přijímaných do církve.

V době papežské vlády Sixta II. začalo další pronásledování křesťanů. Císař Valerianus v roce 257 nařídil odchod křesťanských biskupů a kněží do vyhnanství. O rok později (258) vydal druhý edikt, podle kterého všichni ti, kteří neuposlechli, budou zabiti a jejich majetek a majetek církve propadne státu. Valerianus si od toho sliboval nejen vymýcení křesťanství, ale i finanční příspěvek na válku proti Peršanům. Sixtus II. se stal jednou z prvních obětí této persekuce. Ukrýval se sice na méně známém menším pohřebišti naproti Kalixtovým katakombám, byl však přesto 5. srpna 258 zajat a hned druhý den (6. srpna) sťat. Spolu s ním byli popraveni i jáhnové Felicissimus a Agapit a podjáhnové Januar, Magnus, Vincenc a Štěpán.

Hrob[editovat | editovat zdroj]

Sixtovy ostatky byly nejprve pohřbeny v papežské kryptě Kalixtových katakomb v Římě. V 6. století byly přeneseny do kaple na hřbitově sv. Praetextata, která byla po něm pojmenována.

Kult[editovat | editovat zdroj]

Památku svatého Sixta II. a jeho šesti druhů si podle posledního vydání Martirologio Romano (2001) katolická církev připomíná 7. srpna, dříve se slavila 6. srpna.

Patrocinium[editovat | editovat zdroj]

Sv. Sixtus je patronem města Pisy, spolupatronem dómu v Halberstadtu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]