Evaristus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Evaristus
5. papež
Evaristus.jpg
Církevřímskokatolická
Pontifikát začalca. 98
Pontifikát skončilca. 105
PředchůdceKlement I.
NástupceAlexandr I.
Osobní údaje
Rodné jménoEvaristus
Datum narození???
Místo narození???
Datum úmrtíca. 105
Místo úmrtíŘím, Římská říše
Svatořečení
Svátek27. října
Uctíván církvemivšechny křesťanské církve s kultem svátých
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Evaristus (Aristus) byl 5. papežem katolické církve. Jeho pontifikát se datuje do let 98/101105/107. Podle tradice zemřel jako mučedník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Datum narození není známo. Zemřel okolo roku 107. V Liberiově katalogu (Catalogus Liberianus – seznam prvních papežů zpracovaný papežem Liberiem okolo roku 350) je jeho jméno uvedeno jako Aristus. V papežských seznamech, ze kterých čerpali církevní historici 2. století sv. Irenaeus a sv. Hippolytus, je uváděn jako čtvrtý následník sv. Petra, který se stal papežem po sv. Klementovi. Tyto prameny rovněž uvádějí dobu pontifikátu v délce osmi let na přelomu století (tj. od r. 98 nebo 99 do roku 106 nebo 107).

Raně křesťanské zdroje nám nenabízejí žádné autentické údaje o jeho životě. V „Liber Pontificalis“ se uvádí, že pocházel z řecké rodiny a byl synem Žida z Betléma. Připisuje se mu nařízení, aby nejen v Římě, ale v každém biskupském sídle bylo sedm jáhnů. Dále údajně z jeho rozhodnutí pochází i to, že sňatky mají být veřejně posvěcovány knězem. Často se uvádí, že byl mučedníkem, ale tato informace není ničím podložena.

Zemřel okolo roku 107 a je pochován ve Vatikánu v blízkosti hrobky sv. Petra. Jeho památku katolická církev připomíná 27. října.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]