Urban VI.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho Svatost
Urban VI.
202. papež
Církevřímskokatolická
Zvolení8. dubna 1378
Uveden do úřadu18. dubna 1378 (intronizace)
Pontifikát skončil15. října 1389
PředchůdceŘehoř XI.
NástupceBonifác IX.
ZnakZnak
Svěcení
Biskupské svěcení21. března 1364
Osobní údaje
Rodné jménoBartolomeo Prignano
Datum narozeníasi 1318
Místo narozeníNeapol, Neapolské království Neapolské království
Datum úmrtí15. října 1389
Místo úmrtíŘím, Papežský stát Papežský stát
Místo pohřbeníGrotte Vaticane
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Urban VI. (asi 1318, Neapol15. října 1389, Řím), vlastním jménem Bartolomeo Prignano, byl papežem od 8. dubna 1378 až do své smrti. Byl prvním papežem období západního schizmatu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z Neapole, vzdělání získal v Avignonu, proslul jako učený, asketický a zbožný mnich. Německý církevní historik Ludwig Pastor popsal jeho povahu slovy: „Postrádal křesťanskou lásku a vlídnost, byl přirozeně despotický, krutý a nerozvážný.“

V době nepotismu se dokázal dostat do vysokých církevních postů i bez podpory příbuzných, v roce 1377 se stal arcibiskupemBari a po smrti francouzského papeže Řehoře XI. byl jednomyslně zvolen papežem na nátlak římského lidu, který se dožadoval papeže Itala. Byl podporován neapolskou královnou Johanou I.

Okamžitě po svém zvolení začal kritizovat chování kardinálů, vyžadoval, aby odmítali dary od světských hodnostářů, nežili v přílišném přepychu. Rychle si získal jejich nepřátelství. Kardinálové proto s podporou francouzského krále prohlásili jeho zvolení za neplatné a zvolili vzdoropapeže Klementa VII. Urban VI. Klementa a všechny jeho podporovatele v roce 1378 exkomunikoval, čímž potvrdil vznik západního schizmatu.

13. září téhož roku mimo jiné jmenoval pražského arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi prvním českým kardinálem.

Ve vleklém papežském sporu se na Urbanovu stranu postavilo Německo, České země, Anglie, Flandry, Polsko, Uhry a některé země italské, na stranu vzdoropapeže Klementa se postavilo Skotsko, Španělsko, Francie a Portugalsko, na postupně však ztrácel podporu i svých bývalých příznivců, dokonce i své někdejší podporovatelky Johany I.

Závěr života a smrt[editovat | editovat zdroj]

V problémech a bojích, způsobených Urbanovou tvrdohlavostí a svárlivostí, se Řím zmítal až do konce jeho života. Zemřel v důsledku zranění při pádu z muly v roce 1389.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Papež
Předchůdce:
Řehoř XI.
13781389
Urban VI.
Nástupce:
Bonifác IX.