Klement VI.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jeho Svatost
Klement VI.
198. papež
Církev římskokatolická
Zvolení 7. května 1342
Uveden do úřadu 19. května 1342 (korunovace)
Pontifikát skončil 6. prosince 1352
Předchůdce Benedikt XII.
Nástupce Inocenc VI.
Znak Znak
Svěcení
Kardinálská kreace 18. prosince 1338
Osobní údaje
Rodné jméno Pierre de Rosiéres
Datum narození 1291
Místo narození Rosiers-d'Égletons, Limousin, Francouzské království Francie
Datum úmrtí 6. prosince 1352
Místo úmrtí Avignon, Papežský stát Papežský stát
Místo odpočinku opatství v Chaise-Dieu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klement VI. (rodným jménem Pierre de Rosieres) (1291 hrad Maumont, Corrèze, Francie6. prosince 1352, Avignon, tamtéž) zvaný Veliký, byl papež francouzského původu, čtvrtý v avignonském exilu, vládl od 7. května 1342 až do své smrti.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině Viléma Rogera, purkrabího z Rosiers v kraji Limousin a Vilemíny de Mestre. Navštěvoval nejprve benediktinskou školu v Chaise Dieu, v 16 letech se stal profesem benediktinského řádu a pro své schopnosti byl přijat ke studiu teologie na univerzitu v Paříži. Již během studií získal renomé učence a řečníka. Po absolutoriu byl roku 1322 jmenován knězem u Sv. Pantaleona v Savigneux en Forez, kde sloužil do roku 1323, v chrámu Sv. Baudilla v Nîmes se objevil roku 1324. Ve věku třiceti pěti let, 23. června 1326 jej papež Jan XXII. jmenoval opatem kláštera benediktinů ve Fécamp v Normandii.

Dne 3. prosince 1328 se stal biskupem v Arrasu a 24. listopadu 1329 arcibiskupem v Sens. Rozhodující pro jeho kariéru nejvyššího preláta bylo uvedení na dvůr francouzského krále Filipa VI., jemuž se zalíbil a stal se proto členem královské rady. Roku 1330 se stal učitelem Filipovy sestry Blanky a stejně starého českého prince Václava, jejího pozdějšího manžela a císaře Karla IV. Oba muži se spřátelili. Po roce 1342 byl dosazen na papežský trůn a poté obnovil styky s kralevicem Václavem (Karlem). Roku 1344 papež na žádost českého krále Jana Lucemburského a jeho syna povýšil pražské biskupství na arcibiskupství (prvním pražským arcibiskupem byl Arnošt z Pardubic) a zároveň založil biskupství litomyšlské.

Klement VI. byl čtvrtým z papežů, kteří sídlili v „avignonském zajetí“. Pokračoval v budování rezidence (hradu), papežské katedrály a uměleckých sbírek. Byl jedním z tzv. „světských papežů“ – jako ctitel výtvarného umění a estét uvedl na svůj dvůr do Avignonu italskou malířskou školu, nazývanou dále škola avignonská. Nebyl příliš duchovně zaměřený.

Roku 1347 dal papež Klement VI. svolení Karlu IV. založit Karlovu univerzitu

V průběhu jeho pontifikátu propukla velká morová epidemie (1347–1350), která dle některých odhadů zahubila až 1/3 evropské populace.

Papež
Předchůdce:
Benedikt XII.
13421352
Klement VI.
Nástupce:
Inocenc VI.