Cola di Rienzo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cola di Rienzo
Roma-coladirienzo01.jpg
Narození 1313
Řím
Úmrtí 8. října 1354 (ve věku 40–41 let)
Řím
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Památník Coly di Rienza v Římě

Cola di Rienzo (celým jménem Nicollo di Lorenzo Gabrini) (1313 nebo 1314, Řím - 8. října 1354, tamtéž) byl italský politik. Působil jako italský humanista, významně se uplatnil v politice. Pracoval také jako notář.

Život[editovat | editovat zdroj]

Epistolario di Cola di Rienzo

Jednalo se o významného řečníka a politika, který obdivoval antickou filozofii a ideály Římské republiky. Roku 1347 se pokusil ovládnout Řím, což se mu na krátkou dobu úspěšně podařilo. Své úsilí směřoval k sociálním a politickým reformám, podporoval řemeslníky na úkor obchodníků a šlechty. Cola di Rienzo měl velké plány s Itálií, usiloval o její sjednocení. Básník Petrarca, patřící k Rienzovým obdivovatelům, jej oslavoval jako nového Bruta. Pro své plány získal podporu neapolské královny Jany, která se však od něj později odvrátila, neboť Rienzo odmítal monarchii a pokoušel se o nastolení republiky s centrem Římě. Pro odpor šlechty své plány nemohl realizovat, byl obviněn z kacířství a roku 1348 odešel do kláštera. Byl však pronásledován inkvizicí a v roce 1350 raději uprchl do Českých zemí do Prahy za Karlem IV., kterého chtěl přimět, aby podpořil jeho plán na sjednocení Itálie. To se mu však nepodařilo a Karel jej nechal uvěznit v pevnosti v Roudnici. Ještě předtím, během pobytu v Praze, Rienzo napsal a prezentoval několik svých děl, což ovlivnilo české vzdělance své doby. Následně Karel IV. Rienziho vydal papeži Klimentovi VI., jenž ho nechal deportavat do Avignonu. Tam byl Rienzo souzen inkvizičním tribunálem hrozil mu trest smrti. Nakonec však byl potrestán pouze vězením a po nástupu nového papeže Inocence VI. byl propuštěn.

Závěr života[editovat | editovat zdroj]

V roce 1354 Rienziho papež Inocenc VI. poslal do Říma, aby tam nastolil papežskou moc. Rienzo toho využil, vyhlásil se tribunem římského lidu a nastolil v Římě vlastní autoritářský režim. Rienzo sice prosazoval své sociální reformy, ale odpůrce, především z řad šlechty, nemilosrdně popravoval. Jeho vláda však trvala jen několik měsíců. Brzy si získal pověst tyrana a při povstání v témže roce byl lynčován davem nespokojených Římanů. Povstalci ho vytáhli z domu, vlekli ulicemi a nakonec probodli kopím na místě, kde předtím sám pořádal popravy.

Zobrazení v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Jeho život je motivem opery Rienzi německého skladatele Richarda Wagnera.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MACEK, Josef. Cola di Rienzo. 1. vyd. Praha : Orbis, 1965.