Povstání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Povstání nebo též rebelie (latinsky rebellio) je forma boje proti vládnoucí vrstvě, či proti okupující armádě, kterého se účastí zpravidla větší část obyvatelstva.[zdroj?] Boj může probíhat jak pomocí zbraní, tak i pomocí pasivních prostředků jako jsou stávky, sabotáže, či nespolupráce s vládnoucí vrstvou. Povstání je projev nespokojenosti nebo odporu.

Během povstání stojí proti sobě často nesourodé skupiny obyvatelstva, kdy na jedné straně jsou armádní, či vládní složky a na straně druhé revoltující civilisti, kteří jsou jen sporadicky vybaveni ukořistěným materiálem a většinou nedisponují těžkou technikou.

Občasným rysem povstání je spontánnost, se kterou propuká, jelikož není za jistých podmínek přímo nikým řízeno, ale je to stav blízký k anarchii. Oproti tomu je druhá část povstání, u kterých se jedná o předem připravené akce, jež mají za cíl organizované převzetí moci jinou skupinou. V takovýchto případech se používají termíny puč a revoluce v závislosti na způsobu převzetí vlády.

Povstání v historii[editovat | editovat zdroj]

Na konci druhé světové války došlo k mnoha povstáním proti okupujícím nacistům, ať už v Budapešti, na Slovensku, ve Varšavě, či v Praze. V době totality byly provedeny pokusy o vymanění se ze sféry vlivu komunismu, což vedlo k ozbrojenému povstání v Maďarsku v roce 1956, jež bylo krvavě potlačeno.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]