Sbratření (Česká Třebová)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o sousoší v České Třebové. Další významy jsou uvedeny na stránce Sbratření.
Sbratření
Sousoší Sbratření
Kód památky 40716/6-3843 (PkMISSezObr)
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sbratření je název sousoší od Karla Pokorného, umístěného na Pernerově náměstí před nádražím v České Třebové. Sousoší připomíná osvobození Československa Rudou armádou. Sousoší bylo velmi volně inspirováno fotografií Karla Ludwiga První setkání, vyfocená během Pražského povstání v květnu 1945. Karel Pokorný pracoval na sousoší mezi lety 1947 a 1950, sousoší pak bylo umístěno na českotřebovské hlavní náměstí v roce 1951. Od roku 1958 je sousoší památkově chráněno. V roce 1996 byl pomník přemístěn na Pernerovo náměstí (tehdy Bezručovo náměstí) před českotřebovským nádražím. V souvislosti s rekonstrukcí tohoto náměstí v roce 2009 bylo sousoší znovu přemístěno, tentokrát pouze o několik metrů tak, aby nepřekáželo výstavbě dopravního terminálu.
Motiv sousoší byl použit v roce 1952 na poštovní známce, v roce 1953 pak na československé padesátikoruně v souvislosti s měnovou reformou. Kopie sousoší je umístěna ve Vrchlického sadech v Praze.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Turistika.cz. Česká Třebová - sousoší Sbratření [online]. Turistika.cz [cit. 2015-11-05]. Dostupné online. 
  • Dobrá trasa. Vřelá objetí - pomník Sbratření v České Třebové [online]. dobratrasa.eu [cit. 2015-11-05]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]