Prelát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kanovník K. Havelka, katolický prelát, dlouhodobě působící na poli budování česko-německých vztahů[1]

Prelát (latinsky praelatus představený) je označení pro klerika, který je ordinářem (např. biskupem), nebo mu přísluší hodnost ordináři ekvivalentní či nadřazená (např. vyšší úředník kurie, či určité kapitulní dignity). Titulu se užívá v římskokatolické církvi a v některých protestantských episkopálních církvích, například v anglikánské církvi.

Krom řádných, resp. skutečných prelátů, existuje též status osobního či čestného preláta – čestný titul, který není spojen s žádnými pravomocemi (a často ani povinnostmi), kterým Svatý stolec vyznamenává zasloužilé duchovní.

Katolická církev[editovat | editovat zdroj]

Numisma kanovníků katedrální kapituly v Litoměřicích (líc)

Prelát minor a maior[editovat | editovat zdroj]

V katolickém prostředí rozlišujeme podle přijatého kněžského svěcení: prelát maior (latinsky praelatus maior – prelát větší) a prelát minor (latinsky praelatus minor - prelát menší). Prelát maior přijal biskupské svěcení. Do této kategorie patří biskupové a arcibiskupové. V případě kardinálů, již jsou hierarchicky biskupům a arcibiskupům nadřazení, je situace s rozlišením na prelát maior či prelát minor obtížnější. Ze zvláštního důvodu může být papežem udělena výjimka, a může být kardinál i bez biskupského svěcení, pouze s kněžským svěcením. Typickým příkladem je kardinál Tomáš Špidlík, který byl kreován kardinálem, ale biskupské svěcení nepřijal. V tom případě ho můžeme označit jako: prelát minor. Prelát minor má pouze kněžské svěcení.

Heraldika[editovat | editovat zdroj]

Heraldickým odznakem preláta je široký renesanční klobouk (italsky galero), též se užívá výraz pastýřský klobouk (italsky zvaný: saturno či cappello romano) nad štítem se šesti nebo desíti třapci v různých barvách, dle přijatého svěcení nebo svěřeného úřadu konkrétnímu hodnostáři.

Liturgie[editovat | editovat zdroj]

V liturgii pak prelát může používat insignie, které mu vlastním právem přísluší. Mezi ně patří např. pektorál či kanovnické numisma, dříve také pontifikální rukavice a další.

Prelatura[editovat | editovat zdroj]

Prelatura označuje v tomto smyslu

nebo (v římskokatolické církvi) v užším smyslu

Galerie[editovat | editovat zdroj]

V protestantismu[editovat | editovat zdroj]

Preláti jsou jmenováni v anglikánské církvi a některých dalších protestantských denominacích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prelate na anglické Wikipedii.

  1. Partnerschaft Fulda-Leitmeritz mit Leben erfüllt. Osthessen News [online]. 2005-10-08 [cit. 2020-04-13]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]