Svatý stolec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Znak Svatého stolce

Svatý stolec též Apoštolský stolec (dříve nazývaný též Svatá stolice,[1] lat. Sancta Sedes, it. Santa Sede) je úřad římského biskupa. V širším pojetí, které definuje i kanonické právo (kánon 361 CIC), zahrnuje nejen papeže, ale celou Římskou kurii.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Pojem Svatý stolec, který se používá od raného křesťanství, se významově liší od pojmu Vatikánský městský stát, který vznikl až v souvislosti se sjednocením Itálie19. století. Svatý stolec je hlavním biskupským stolcem římskokatolických věřících po celém světě. Dokumenty Vatikánského státu jsou zveřejňovány v italštině; oficiální dokumenty Svatého stolce jsou vydávány hlavně latinsky. Tyto dva subjekty mají dokonce i své odlišné pasy: Svatý stolec sice není stát, ale je subjektem mezinárodního práva, a proto vydává diplomatické a služební pasy. Vatikánský městský stát vydává pasy pro všechny své občany.

Titul svatého stolce příslušel kromě papežského stolce též stolci mohučského arcibiskupa.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tento výraz bývá chápán jako zastaralý a mající nevhodné konotace - srv. např. Halas F. X., Fenomén Vatikán - idea, dějiny a současnost papežství diplomacie Svatého stolce – České země a Vatikán, Centrum pro studium demokracie a kultury Brno 2004, 759 s., ISBN 80-7325-034-9

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]