Syrská katolická církev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Syrská katolická církev (syrsky ܥܕܬܐ ܣܘܪܝܝܬܐ ܩܬܘܠܝܩܝܬܐ ‘ittā súrjājtā qatālīqītā) je syrská východní katolická církev na Blízkém Východě. Ritus a zvyklosti má syrská katolická církev společné se syrskou pravoslavnou církví, užívá totiž západosyrský ritus.

Hlava církve sídlí v Bejrútu a organizace církve je nezávislá na melchitské řeckokatolické církvi, maronitské církvi, chaldejské katolické církvi a dalších blízkovýchodních církvích ve společenství s římským biskupem, papežem.

Syrská katolická církev náleží k antiochijskému patriarchátu a odvozuje svůj počátek od založení církve v Antiochii apoštolem Petrem v 1. století.[1] Formálně je církev ve společenství s římskou církví od roku 1781.

V dobách prvních ekumenických koncilů měl antiošský patriarcha autoritu nad všemi východními diecézemi od Středozemního moře až k Perskému zálivu. Jazykově oblast spadala do dvou oblastí: část obyvatelstva hovořila řecky, část syrsky. Mezi významné osobnosti církve patří učitel církve Efrém Syrský, Jákob ze Sarúgu, Izák z Antiochie či DIonýsios Bar Salibi. K moderním osobnostem patří patriarcha Efrém Rahmani, Išak Armaleh, Ignác Gabriel I. Tappúni či Gabriel Chúry-Sarkis.

Současným syrským katolickým patriarchou antiochijským je od roku 2009 Ignác Josef III. Yonan, který sídlí v Bejrútu. Emeritní patriarcha, kardinál Ignác Moussa I. Daúd byl až do června 2007 prefektem kongregace pro východní církve.

Církevní organizace[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Sk 11, 26 (Kral, ČEP)