Přeskočit na obsah

Pravoslavný patriarchát antiochijský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Erb patriarchátu

Pravoslavný patriarchát antiochijský je součástí společenství pravoslavných církví, uznaný patriarchou Konstantinopole s titulem "první mezi rovnými" (primus inter pares). Je to: Řecký ortodoxní patriarcha Antiochie a celého Východu. Patriarchát patří mezi pět starobylých patriarchátů (pentarchie).

Současný patriarcha Jan X.

Počátky patriarchátu sahají do apoštolské doby. Ze Skutků apoštolů víme, že apoštolové Pavel a Barnabáš působili v Antiochii (okolo roku 42) a tak bylo mnoho Židů a Řeků pokřtěno (ze stejné knihy se můžeme dočíst, že následovníci Ježíše Krista se nazývají křesťané). První biskupem církve se stal apoštol sv. Petr, který poté okolo roku 53 vysvětil Evodia, který se stal jeho nástupcem. Apoštol Petr byl nazýván patriarchou, protože kázal evangelium především Židům. Na Chalkedonském koncilu (451) byla církev ustanovena patriarchátem. Tento 4.ekumenický koncil též udělil všem tehdejším 5 patriarchátům (vedle Antiochie též : Řím, Konstantinopol - dnes Istanbul, Jeruzalém a egyptská Alexandrie) tituly papežů. Dodnes (27.3.2019) papežský titul používá Svatý stolec v Římě a jak Koptský, tak i Pravoslavný patriarchát v Alexandrii (Egypt) .

Antiochijský patriarchát byl jedním z pěti křesťanských patriarchátů (tvořil tzv. pentarchii) ustanovených Chalkedonským koncilem. V pozdějších dobách bylo vytvořeno několik dalších patriarchátů Antiochie lišící se například ritem a příslušností.

Antiochie byla jedním z největších teologických center Byzantské říše. Po invazi mamlúckého sultána Bajbarse došlo k celkovému zničení města a sídlo patriarchátu se později, ve 14. stol. přesunulo do Damašku. Patriarchát byl značně oslaben po roce 1724 (unie potvrzena Římem 1729), kdy po rozkolu vznikla Melchitská řeckokatolická církev a mnoho věřících do ní přestoupilo. Velká většina věřících byli už dávno Arabové nebo arabizovaní. V roce 1898 byl sesazen poslední řecký patriarcha a jeho arabský nástupce byl zvolen v roce 1899. Patriarchát tak získal plně arabský charakter. Silné hnutí obnovy, zahrnující zvláště pravoslavnou mládež, probíhalo od roku 1940.[1]

Věřící

[editovat | editovat zdroj]

Patriarchát má nyní (2022) asi 750 000 věřících.

Patriarcha

[editovat | editovat zdroj]

Patriarchou je Jan X. (Yazigi), nar.1955, zvolený 2012.

Organizační členění

[editovat | editovat zdroj]

Patriarchát zahrnuje 1 patriarchální sídlo a 21 archeparchií.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prawosławny Patriarchat Antiocheński na polské Wikipedii.

  1. CNEWA - Home. www.cnewa.org [online]. [cit. 2017-12-18]. Dostupné online. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]