Damašek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o hlavním městě Sýrie. Další významy jsou uvedeny v článku Damašek (rozcestník).
Damašek
دمشق
Dimašk
Damascus from Qasiyon.JPG
Damašek – znak
znak
Poloha
Souřadnice 33°30′47″ s. š., 36°17′31″ v. d.
Nadmořská výška 680 m n. m.
Časové pásmo UTC+2
- Letní čas UTC+3
Stát Sýrie Sýrie
Damašek na mapě
Mapa Sýrie
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 105 km²
Počet obyvatel 1 711 000 (2009)
Správa
Starosta Bishr Al Sabban
Oficiální web www.damascus.gov.sy
PSČ 963
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Damašek (arabsky oficiálně دمشق Dimašk, hovorově aš-Šám الشام) je hlavní město Sýrie. Často je označován jako nejstarší trvale osídlené město na světě. Nyní má přibližně 1,7 milionu obyvatel (2009).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předpokládá se, že město bylo osídleno před 10 000 až 8 000 lety př. n. l. Do příchodu Aramejců však nebylo město považováno za důležité. Jejich příchod měl za následek vybudování prvního vodovodního systému na světě a již ve druhém tisíciletí před naším letopočtem se Damašek pyšnil coby významné obchodní a řemeslné město. To se později stalo metropolí silné aramejské monarchie. Po Aramejcích přišli Asyřané, Babylónci a Peršané. V následujících letech se město stále víc a víc rozvíjelo, roku 64 př. n. l. z něj Římská říše učinila svou provincii. O římské nadvládě dodnes svědčí třeba ruiny Jupiterova chrámu.

Damašek v noci – zelená světla jsou minarety

Největší rozkvět zažilo město v období tzv. „zlatého věku“, od roku 661, kdy rod Ummájovců ustanovil Damašek hlavním městem nového islámského státu a následoval rychlý rozvoj a velká výstavba – stavěly se honosné paláce a mešity, prostorné trhy, nemocnice, proslulé lázně a vodovodní a kanalizační zařízení. Nejznámější památkou na tuto éru je Ummájovská mešita. V roce 750 se stal hlavním městem Bagdád a veliká sláva Damašku se na mnoho let vytratila.

Menší rozvoj se do města dostavil s příchodem Osmanů, kteří začali znovu stavět mešity, školy, citadely a obestavěli Damašek pásem ochranných hradeb. Ani tato výstavba avšak netrvala dlouho – kolem roku 1400 bylo město zničeno a spáleno Mongolským impériem.

Pod vlivem Osmanské říše v 18. století začal Damašek po dlouhé době opět vzkvétat – navenek působilo město chudě, uvnitř to však byl klenot, známý po celém okolí.

V roce 1943 se stal Damašek hlavním městem nezávislé Sýrie.

Charakter města[editovat | editovat zdroj]

Damašské Staré město je ukryto za vnitřními hradbami a přístup sem vede několika branami. Nachází se zde několik mešit, citadela, vojenská pevnost, bývalé rezidence a paláce vlivných a bohatých kupců a správců.

Syrské hlavní město uchvátí na první pohled. Tvoří příjemnou oázu uprostřed pouště. Okolí města tvoří především hory a řeka Barada. Damašek je pro většinu návštěvníků tím nejkrásnějším pohledem na Orient – staré mešity, zahalené ženy, čajovny a vodní dýmky, tržnice. Damašek je obdivován především díky svým pozoruhodným kontrastním jevům – na Starém městě nemoderní autobusová a taxi doprava, kupci s oslíky a povozy, v nových částech potom technicky vyspělé luxusní klimatizované autobusy a luxusní damašské metro.

Mezinárodní letiště Damašek (IATA: DAM, ICAO: OSDI) je situované 20 km od centra města. Nabízí pravidelné spojení do předních světových destinací – Moskva, Paříž, Londýn, Berlín, Madrid, Amsterdam, Frankfurt nad Mohanem nebo Stockholm. Pravidelnou linku sem z Ruzyňského mezinárodního letiště v Praze také provozují čtyřikrát týdně i České aerolinie.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]