Severní Nikósie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Severní Nikósie
Kuzey Lefkoşa
Nicosia 01-2017 img31 View from City Royal Hotel.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát Severní KyprSeverní Kypr Severní Kypr
okres Lefkóský okres
město Nikósie
Severní Nikósie
Severní Nikósie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Severní Nikósie nebo Severní Lefkósie (turecky Kuzey Lefkoşa) je hlavní a největší město Severokyperské turecké republiky. Zabírá severní část rozděleného města Nikósie a je centrem Lefkóského okresu. Protéká jí z jihu na východ řeka Pedieos. Je centrem vlády a také významným centrem obchodu. V roce 2006 měla 49 868 obyvatel.

Po kyperských mezikomunitních násilnostech v polovině 20. století bylo v roce 1963 spolu s ostrovem rozděleno mezi Kyperské Řeky a Kyperské Turky i hlavní město Nikósie. Po pokusu Kyperských Řeků o vojenský puč a v souvislosti se snahami řecké vojenské junty o připojení ostrova k Řecku následovala v roce 1974 vojenská invaze Turecka a od té doby považuje mezinárodní společenství severní část města za okupovanou Tureckem.

Ve městě se nachází mnoho obchodů a restaurací, dvě moderní obchodní centra a také jsou zde zábavní centra. Tradiční manufaktury se zabývají výrobou a zpracováním textilu, kůže, keramiky, plastů a jiných produktů. Ve městě sídlí dvě kyperské turecké univerzity.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku North Nicosia na anglické Wikipedii.