Cchinvali

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cchinvali
Цхинвал / ცხინვალი
Památník obětem občanské války v letech 1990-2
Památník obětem občanské války v letech 1990-2
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška877 m n. m.
StátGruzieGruzie Gruzie (de jure)
Jižní OsetieJižní Osetie Jižní Osetie (de facto)
Cchinvali
Cchinvali
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel28 664 (2012)
Etnické složeníOsetinci, Rusové, Arméni, Ukrajinci
Náboženské složeníPravoslavné křesťanství
Správa
Vznik1398
Telefonní předvolba+799744 a +995344
Označení vozidelRSO
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cchinvali (osetsky Цхинвал, [Cchinval], gruzínsky ცხინვალი, [Cchinvali]) je hlavní město a jediné větší sídlo separatistické republiky Jižní Osetie v severní Gruzii. Město leží v údolí řeky Didi Liachvi (Velká Liachvi), levého přítoku Kury, 90 km severozápadně od Tbilisi. Cchinvali má 33 700 obyvatel (odhad 2005) a je průmyslovým střediskem Jižní Osetie – nacházejí se zde menší podniky elektrotechnické, dřevařské, potravinářské, textilní a chemické.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název Cchinvali je odvozen z gruzínského slova Krtskhinvali (ქრცხინვალი, „země habrů“), což je také historické jméno města. Mezi lety 1934 a 1961 neslo město na počest sovětského vůdce J. Stalina jméno Staliniri.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Cchinvali v roce 1886

Po staletí bylo Cchinvali jen nevelkou osadou, větší růst zaznamenalo až v 19. století po připojení Zakavkazska k Rusku, kdy tudy procházela důležitá silnice. Sovětský komunistický režim byl ve městě zaveden v březnu 1921 po vpádu Rudé armády. V roce 1922 bylo město ustaveno hlavním městem Jihoosetské autonomní oblasti v rámci Gruzínské sovětské socialistické republiky. V roce 1940 byla dokončena železniční trať z Gori.

Snahy jihoosetského obyvatelstva o připojení k Severní Osetii (součásti Ruské federace) roku 1989 vedly v letech 19901992 ke krvavým střetům mezi osetskými separatisty, podporovanými Ruskem, a gruzínskou vládou. Během bojů bylo Cchinvali, ležící při samém jižním pomezí Osetie, značně poškozeno a mnoho etnických Gruzínů, tvořících před válkou 16 % obyvatelstva, město opustilo. Od roku 1992 do roku 2008 panovalo v oblasti příměří, narušené krátce pouze v létě 2004.

Dne 8. srpna 2008 ohlásila Gruzie, že její vojenské jednotky vstoupily po celonočním bombardování do města, aby „na území separatistické republiky obnovily ústavní pořádek“.[1] Po intenzivních bojích obsadila město 10. srpna ruská armáda.[2] Velká část města byla zničena, vedení separatistické republiky i většina civilistů uprchla a na ulicích se nacházela mrtvá těla.[3] [4] Po obsazení ruskou armádou město opět začalo sloužit jako sídlo jihoosetské vlády a škody způsobené válkou již byly opraveny. Ve městě se nachází početná ruská vojenská posádka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tskhinvali na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]