Gori

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na Gori z místní pevnosti

Gori (gruzínsky გორი, Gori) je průmyslové město v Gruzii. Leží v provincii Kartli na řece Kura a žije zde 60 000 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název města je odvozen od jména pevnosti Goris Ciche („Pevnost Gori“) nacházející se poblíž města, která byla pod názvem Tontio známá od 7. století. Při archeologických vykopávkách zbytků středověké pevnosti byla odhalena ještě jedna starší z 3. až 2. století před n.l. Za vlády gruzínského krále Davida IV. Budovatele na přelomu 11. a 12. století bylo kolem pevnosti založeno město, které se stalo jedním z nejdůležitějších středisek Gruzie. V roce 1818 zde byla založena první gruzínská teologická vysoká škola.

V roce 1878 se zde narodil diktátor Josef Stalin (Džugašvili), ten samý rok menševik Josif Iremašvili a roku 1882 Stalinův přítel Simon Ter-Petrosjan, zvaný Kamo. Stalinovi zde bylo postaveno muzeum a socha před radnicí. Socha byla za vlády prezidenta Michaila Saakašviliho v roce 2010 srovnána se zemí. Roku 1920 bylo zničeno zemětřesením. V éře Sovětského svazu získalo výrazně průmyslový charakter. Po kolapsu SSSR bylo postiženo hospodářskou krizí a odchodem obyvatelstva.

Město leží v blízkosti konfliktu se separatistickou Jižní Osetií a v srpnu 2008 se stalo terčem útoku ruských vojenských letadel, během kterého byly bombardovány vojenské i civilní objekty.[1] 11. srpna 2008 město obsadila ruská armáda.[2] Okupační vojska se z města stáhla 22. srpna 2008.[3]

Významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází muzeum J. V. Stalina, nad městem se nachází historická pevnost Gori.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Russian jets attack Georgian town
  2. Rusko obsadilo Gori a odmítlo návrh Gruzie na uzavření příměří
  3. Civil Georgia: "Police Back in Gori", 23 August 2008

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 41°58′ s. š., 44°6′ v. d.