Muzeum Josifa Stalina v Gori

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vstup do muzea Josifa V. Stalina v Gori, v popředí rodný důml

Muzeum Josifa Stalina v Gori je muzeum ve městě Gori v Gruzii věnované životu J. V. Stalina, vůdce Sovětského svazu, který se v Gori narodil. Museum se vztahuje ke Stalinově charakteristice za sovětské éry, což je vyjádřeno transparentem u vstupu do muzea, který varuje návštěvníky: „Toto muzeum je falzifikátem historie. Jedná se o typický příklad sovětské propagandy a jejího pokusu o legitimizaci nejkrvavějšího systému v dějinách.“[1]

Členění[editovat | editovat zdroj]

Muzeum má tři sekce, všechny se nachází na centrálním náměstí. Oficiálně bylo muzeum věnováno Stalinovi v roce 1957. Po rozpadu Sovětského svazu a v souvislosti s hnutím o gruzínskou nezávislost bylo v roce 1989 uzavřeno, ale později znovu zpřístupněno, takže se stalo populární turistickou atrakcí.

Stalinův dům[editovat | editovat zdroj]

Obestavěna řecko-italským pavilónem je malá dřevěná chatrč, kde se Stalin roku 1878 narodil a strávil čtyři roky života. Chatrč je dvoubytová a Stalinův otec Vissarion Džugašvili, místní švec, si pronajal jednu místnost na levé straně chatrče, kde v suterénu provozoval dílnu.

Stalinovo muzeum[editovat | editovat zdroj]

Hlavním exponátem muzea je velký palác ve stylu Stalinské architektury, postaven v roce 1951 zdánlivě jako muzeum místní historie, ale s jasným úmyslem se stát pomníkem Stalina, který zemřel v roce 1953. Výstava obsahuje šest přísně chronologicky seřazených místností, ve kterých jsou vystaveny skutečné i legendární Stalinovy předměty, včetně jeho kancelářského nábytku, osobních věcí a získaných darů. Je zde mnoho ilustrací, dokumentů, fotografií, obrazů a novinových článků. Výstavu doplňuje jedna z dvanácti posmrtných masek sejmutá krátce po jeho smrti.

Stalinův železniční vagón[editovat | editovat zdroj]

Stalinův osobní vagón v muzeu v Gori

Součástí expozice je Stalinův osobní železniční vagón americké vagónky Pullman Company, který je obrněný, váží 83 tuny a byl využíván Stalinem od roku 1941. Byl použit mimo jiné u příležitosti konferencí v Jaltě a v Teheránu. Do muzea byl přivezen v roce 1985 ze železničního depa v Rostově na Donu.

Plánovaná reorganizace[editovat | editovat zdroj]

V souvislosti s válkou v Jižní Osetii 2008 oznámil ministr kultury Gruzie Nikoloz Vačejšvili, že muzeum bude reorganizováno na muzeum ruské agrese.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hero and horror: Stalin rebranded. The Independent. 6 June 2012.
  2. В Гори появится музей российской оккупации (Museum of Russian aggression will appear in Gori). 2008-09-25.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]