Vissarion Džugašvili

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vissarion Džugašvili
Vissarion Jughashvili.jpg
Narození 1850
Didi Lilo
Úmrtí 25. srpna 1909 (ve věku 58–59 let)
Tbilisi
Příčina úmrtí tuberkulóza a zápal plic
Národnost Osetinci
Manžel(ka) Ketevan Geladze
Děti Josif Vissarionovič Stalin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vissarion Vanovič Džugašvili (gruzínsky ბესარიონ ჯუღაშვილი, rusky Виссарион Ванович Джугашвили, asi 1850, Didi-Lilo, Ruské impérium25. srpna 1909, Tiflis, Ruské impérium) byl otec Josifa Stalina.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vissarion Džugašvili se narodil ve vesnici Didi-Lilo v Gruzii, nejspíš v roce 1850. Měl bratra Georgije, který byl později zavražděn loupežníky. Kvůli chudobě se přesunul do Gori za lepší prací. Na konci šedesátých a začátku sedmdesátých let 19. století si kupec Josif Baramov otevřel opravnu obuvi, do níž povolával nejlepší gruzínské mistry, mezi kterými byl i Džugašvili.

Džugašviliho hrob v Telavi, Gruzie

Později se seznámil s Jekatěrinou Geladzeovou, kterou si roku 1874 vzal. Narodili se jim synové Michail, Georgij a Josif. První dva synové brzy zemřeli.

Džugašvili brzy propadl alkoholu a začal bít svou ženu i dítě. Později chtěl, aby syn převzal jeho místo v dílně, matka však Josifa poslala do Tbiliského duchovního semináře.

Další osud Vissariona Džugašviliho není moc znám. Podle úvah Džugašviliho vnučky Světlany Allilujevové zahynul její děd v hospodské rvačce po ráně nožem v roce 1890. Podle oficiálních zpráv však zemřel 25. srpna 1909 v tbiliské nemocnici na tuberkulózu. Pohřben je ve městě Telavi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Джугашвили, Виссарион Иванович na ruské Wikipedii.