Světlana Allilujevová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Světlana Allilujevová

Stalin se Světlanou
Narození 28. února 1926
Moskva
Úmrtí 22. listopadu 2011 (ve věku 85 let)
Wisconsin
Příčina úmrtí kolorektální karcinom
Povolání spisovatelka a autorka autobiografie
Alma mater Lomonosovova univerzita
Manžel(ka) Grigory Morozov (19441947)
Yuri Zhdanov (19491950)
Ivan Svanidze (19571959)
William Wesley Peters (19701973)
Děti Josef Alilujev
Rodiče Josif Vissarionovič Stalin a Naděžda Allilujevová
Příbuzní Vasilij Stalin
Jakov Džugašvili
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Světlana Josifovna Allilujevová (rusky Светлана Иосифовна Аллилуева, gruzínsky: სვეტლანა ალილუევა, 28. února 1926 Moskva, Sovětský svaz22. listopadu 2011 Richland Center, Wisconsin, USA[1]) byla nejmladší dítě a jediná dcera sovětského diktátora Josefa Stalina a jeho druhé ženy Naděždy Allilujevové.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Jako mnoho dětí vysokých sovětských politiků byla vychovávána chůvou a své rodiče vídala jen příležitostně. Její matka zemřela 9. listopadu 1932, kdy spáchala sebevraždu, ačkoli oficiální příčinou bylo zanícení slepého střeva.

V 16 letech se zamilovala do židovského filmaře Alexeje Kaplera, tehdy již čtyřicetiletého. Její otec byl proti tomuto románku. Kapler byl později odsouzen na deset let v pracovních táborech.

Sňatky[editovat | editovat zdroj]

O rok později se zamilovala do spolužáka z Moskevské univerzity Grigorije Morozova, který byl také žid. Stalin zdráhavě povolil sňatek, ale nikdy toto manželství neschválil. Morozovovi porodila v roce 1945 syna Josifa, pár se rozvedl v roce 1947.

Jejím druhým manželem se stal Jurij Ždanov, syn Stalinova spolupracovníka Andreje Ždanova. V roce 1949 se vzali, měli spolu dceru Jekatěrinu, ale i toto manželství skončilo v roce 1950 rozvodem.

Časopis Time jednou uvedl, že se v roce 1951 potřetí vdala za Michaila Kaganoviče, syna známého Stalinova spolupracovníka Lazara. Ona sama to však popírala.

Po Stalinově smrti[editovat | editovat zdroj]

Po smrti svého otce v roce 1953 přijala příjmení své matky a pracovala jako učitelka a překladatelka v Moskvě. Kromě ruštiny hovořila plynule francouzsky, německy a anglicky. Kvůli svému původu se stala členkou Komunistické strany SSSR.

Vztah s Braješem Singhem[editovat | editovat zdroj]

V roce 1963, po operaci mandlí, se setkala s Braješem Singhem, indickým komunistou, který byl na návštěvě Moskvy. Oba se do sebe zamilovali. Singh byl ale vážně nemocný. Léčil se v Soči, přesto však roku 1966 zemřel. Z tohoto důvodu odcestovala do Indie a jeho popel rozpustila v řece Ganze.

Politický azyl a pozdější život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1967 navštívila americké velvyslanectví v Novém Dillí a zažádala o politický azyl. Ten jí byl udělen. Protože se indická vláda obávala agrese Sovětského svazu, nejprve odcestovala do Říma, poté do Ženevy a nakonec přistála v New Yorku. Tam na tiskové konferenci odsoudila otcův režim a sovětskou vládu, což vyvolalo ve Východním bloku rozruch. O svém životě a poměrech ve Stalinově rodině sepsala několik knih.

Roku 1963 přijala v pravoslavné církvi křest, roku 1982 konvertovala ke katolictví.

V roce 1982 se přestěhovala se svou dcerou do Cambridge ve Velké Británii. V roce 1984 se vrátila do Sovětského svazu, ale po necelých dvou letech se po neshodách s příbuznými vrátila do Spojených států. Na sklonku života údajně odmítala hovořit rusky. Žila v Richlandu ve Wisconsinu, kde 22. listopadu 2011 zemřela na rakovinu tlustého střeva.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Svetlana Alliluyeva na anglické Wikipedii.

  1. http://zpravy.idnes.cz/v-americe-zemrela-jedina-dcera-ruskeho-diktatora-stalina-pk5-/zahranicni.aspx?c=A111128_225904_zahranicni_brd

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]