Východní blok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Státy východního bloku

Východní blok (zkráceně Východ) bylo během Studené války označení Sovětského svazu (SSSR) a jeho politických satelitů; jako protiklad byl zaveden pojem Západní blok (zkr. Západ). Vojenskou organizací východního bloku byla Varšavská smlouva, hospodářskou pak Rada vzájemné hospodářské pomoci (RVHP), obě měly sídlo v Moskvě.

Přestože země, které do tohoto uspořádání patřily, byly formálně nezávislé, fakticky byly z velké části závislé na politice SSSR. To se prokázalo, když sovětská vojska potlačila občanské nepokoje v NDR (1953), Maďarsku (1956) a při sovětské invazi do Československa (1968).

Albánie byla součástí východního bloku pouze do roku 1956, kdy se albánská politická scéna přeorientovala na Čínu. Byl to důsledek roztržky mezi SSSR a Čínou. Následně vládnoucí strana, Albánská strana prace, PPSH označila Chruščovovy reformy za revizionismus.

Přestože Jugoslávie byla od roku 1946 oficiálně socialistickou zemí, nikdy se hospodářsky ani kulturně neorientovala na SSSR. Spolupracovala také se západní Evropou, nikoli pouze s východní. Země byla oficiálně neutrální, odmítala dělení světa na dva bloky supervelmocí a pomáhala založit Hnutí nezúčastněných zemí.

Na území západního bloku byly státy s tržním hospodářstvím, resp. kapitalismem, tím prosperita rostla (blíže např. vývoj HDP na hlavu, HDI na hlavu atp.). Na území východního bloku byly státy s plánovaným hospodářstvím, tedy co se má vyrobit se plánovalo z centra, tím byl růst ekonomiky zpomalen.

Seznam zemí[editovat | editovat zdroj]

Střední a východní Evropa[editovat | editovat zdroj]

Za studené války se evropské satelity SSSR nazývaly ne zcela geograficky přesně východní Evropa, rusky Восточная Европа, anglicky Eastern Europe.

Po rozpadu východního bloku, jenž nastal v období let 198990, se začal používat pojem střední a východní Evropa (používá se zkratka CEE, z anglického Central and Eastern Europe)[1][2] – od spolupráce vlád a jejich organizací, neziskových organizací, od ekonomické spolupráce po obchodní společnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Komentář k vývoji trhů střední a východní Evropy (CEE) - NN Investment Partners. www.nnip.com. Dostupné online [cit. 2018-11-20]. (česky) 
  2. KURZY.CZ. Žebříček 500 největších firem ve střední a východní Evropě: Česko už několik let ztrácí. www.kurzy.cz [online]. [cit. 2018-11-20]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]