Plánovaná ekonomika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Plánovaná ekonomika je ekonomický systém, ve kterém významnou roli hraje stát. Ten určuje, co a jak se bude vyrábět, a částečně nebo plně se snaží nahradit roli trhu. Převážně se opírá o několikaleté plány, kterými definuje budoucí vývoj země. Tento systém se objevil již v starověkém Egyptě, který hospodářský vývoj země plánoval podle předvídané kvality záplav a potřeb vytváření zásob. V moderní době byl nejznámějším znakem tzv. reálně socialistických ekonomik, kde se používá termín centrálně plánovaná ekonomika. Válečné (příkazové) hospodářství, které je plně podřizuje vojenským a politickým cílům, se za války uplatňuje ve všech hospodářských systémech.

Takovéto plánování se vztahuje na veškerou výrobu statků. Je prováděno v cyklech o různé délce, krátkodobé plánování (čtvrtroční, roční), střednědobé plánování (pět let – pětiletka) a dlouhodobé (deset a dvacet pět let).

Státy s plánovanými ekonomikami většinou zanikly po rozpadu SSSR a transformovaly se na smíšené ekonomiky. V roce 2013 na světě zbývaly pouze dva státy s plánovanými ekonomikami: Kuba a Severní Korea, ačkoli i ty kvůli přetrvávající neefektivitě plánované ekonomiky v poslední době podnikají protržní reformy.

Československo[editovat | editovat zdroj]

V poválečném Československu bylo zavedení plánované ekonomiky připraveno už před válkou vysokou koncentrací hospodářství a po roce 1939 centrálně řízeným válečným hospodářstvím, podřízeným cílům nacistické říše. Po válce je podpořilo rozsáhlé znárodnění a vznik Národohospodářské komise KSČ s rozsáhlou kompetencí. Dlouhodobé národohospodářské plány navrhoval v letech 1945–1959 Státní úřad plánovací, od roku 1959 přejala jeho úlohu Státní plánovací komise. Pod tlakem hospodářských potíží se však musela víc a víc zabývat ad hoc operativními zákroky, které potíže jen prohlubovaly.[1] Komise existovala až do roku 1990, kdy ji její poslední předseda Vladimír Dlouhý zrušil a rozpustil.

Irák[editovat | editovat zdroj]

Do padesátých let 20. století stála ekonomika Iráku na zemědělství, poté ale nastala ropná revoluce a do roku 1980 Irák vyvinul systém plánované ekonomiky. Irácké hospodářství poškodila nejdříve irácko-íránská válka a mnohem více pak válka v Zálivu a embargo uvalené OSN v roce 1990. Další ránou pro hospodářství byla válka v Iráku začínající v roce 2003.[2] Irák se od ustanovení nového režimu v roce 2003 snaží podporovat hospodářskou soutěž, lákat zahraniční investory a liberalizovat ekonomiku, ta je zatím ale ve velké míře stále v rukou státu.

Čínská lidová republika[editovat | editovat zdroj]

Maoistická Čína byla chudým státem s centrálně plánovanou ekonomikou. Až teprve v roce 1978 došlo k uvolnění poměrů a poté k ekonomickému růstu.[3]

Severní Korea[editovat | editovat zdroj]

Severní Korea dosud praktikuje systém plánovaného hospodářství. Severokorejský hladomor v 90. letech 20. století nicméně vedl k rozsáhlým ekonomickým změnám. Když systém zkolaboval, lidé byli nuceni postarat se o sebe a vznikl nelegální černý trh, který systém dosud toleruje. Někteří experti to popisují jako "kapitalismus zezdola" a "přirozenou smrt severokorejského stalinismu."[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. A. Doležalová, Co dělat?
 2. BLAKE, Gerald Henry, a kol. Iraq [online]. Encyclopædia Britannica [cit. 2011-08-15]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Čínský hospodářský zázrak začal v prosinci 1978
 4. Andrei Lankov. The Natural Death of North Korean Stalinism [PDF]. Asia Policy, January 2006, 2006-01-01 [cit. 2007-08-17]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • A. Doležalová, Co dělat? Vliv nacistického a sovětského modelu řízení na poválečnou obnovu budoucího "komunistického" Československa. In: Acta Oeconomica Pragensia 4/2009 plný text (PDF).
 • A. Doležalová, Rašín, Engliš a ti druzí. Praha: 2007.
 • L. Frejka, O ekonomii kapitalismu a socialismu. Praha: 1951.
 • K. Kaplan, Znárodnění a socialismus. Praha: 1968.
 • K. Kaplan, Československo v letech 1945–1948. Část 1. Praha: 1991.
 • L. von Mises, Byrokracie. Praha: 2002.
 • Z. Šulc, Stát a ekonomika. Praha: 2004.
 • A. Teichová, Německá hospodářská politika v českých zemích v letech 1939–1945. Praha: 1998.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]