Tržní ekonomika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Tržní ekonomika je taková ekonomika, kde jsou ceny určovány pomocí nabídky a poptávky na trhu, za cenu, se kterou souhlasí obě strany (kupující, prodávající). Protikladem tržní ekonomiky je ekonomika plánovaná, kombinace obou, tedy částečně regulovaná, se nazývá smíšená ekonomika.

Každý ekonomický systém řeší 3 základní otázky:

  1. Co vyrábět - tj. jaké výrobky a jaké množství
  2. Jak vyrábět - tj. jaké při výrobě použít prostředky, abychom dosáhli vysokého zisku
  3. Pro koho vyrábět - tj. jak a komu se rozdělí to, co bylo vyrobeno

Základní systémy ekonomiky[editovat | editovat zdroj]

Podle odpovědí na jednotlivé otázky dělíme ekonomiku na jednotlivé systémy:

  • Zvykový systém - o nabídce a poptávce rozhoduje tradice, bylo uplatňováno naturální hospodářství
  • Příkazový systém (centrálně plánovaná ekonomika) - je systém kde se uplatňuje plán, tato ekonomika se vyznačuje velkými zásahy z pohledu státu, je charakteristická pro totalitní státy ve 20. století (SSSR, býv. Jugoslávie, Rumunsko, býv. Československo,...). V dnešní době se vyskytuje už pouze v několika státech ( KLDR, Vietnam,...)
  • Tržní systém - je založen na trhu, druh a množství zboží na trhu určuje poptávka, snaha dosáhnout co nejvyššího zisku nutí výrobce vyrábět co nejefektněji vyrábět, rozděluje se opět pomocí trhu
  • Smíšený systém - tržní systém doplněný o zásahy státu, tento systém v dnešní době se vyskytuje nejčastěji

Vymezení pojmu[editovat | editovat zdroj]

Vymezení tržní ekonomiky je sporné a arbitrární. Za její podmínku obvykle nepovažuje internalizace násilí. Externalizace násilí však s sebou přináší vágní prvek dobrovolnosti směny. Na druhou stranu je z tržní ekonomiky externalizována většina organizací, např. obce, vyšší územní samospráva a stát, zatímco jiné ne: burza, charita apod. Proto někteří ekonomové, např. Václav Klaus, považují za tržní ekonomiku jakýkoliv ekonomický systém. Komunistickou ekonomiku označují za příliš regulovanou a monopolizovanou tržní ekonomiku.

Související články[editovat | editovat zdroj]