Tržní ekonomika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Tržní ekonomika je taková ekonomika, kde jsou ceny určovány pomocí nabídky a poptávky na trhu, za cenu, se kterou souhlasí obě strany (kupující, prodávající). Každý ekonomický systém řeší 3 základní otázky:

1. CO vyrábět - tj. jaké výrobky a jaké množství

2. JAK vyrábět - tj. jaké při výrobě použít prostředky, abychom dosáhli vysokého zisku

3. PRO KOHO vyrábět - tj. jak a komu se rozdělí to, co bylo vyrobeno

Základní systémy ekonomiky[editovat | editovat zdroj]

Podle odpovědí na jednotlivé otázky dělíme ekonomiku na jednotlivé systémy:

a) Zvykový systém - o nabídce a poptávce rozhoduje tradice, bylo uplatňováno naturální hospodářství

b) Příkazový systém (centrálně plánovaná ekonomika) - je systém kde se uplatňuje plán, tato ekonomika se vyznačuje velkými zásahy z pohledu státu, je charakteristická pro totalitní státy ve 20. století (SSSR, býv. Jugoslávie, Rumunsko, býv. Československo,...). V dnešní době se vyskytuje už pouze v několika státech ( KLDR, Vietnam,...)

c) Tržní systém - je založen na trhu, druh a množství zboží na trhu určuje poptávka, snaha dosáhnout co nejvyššího zisku nutí výrobce vyrábět co nejefektněji vyrábět, rozděluje se opět pomocí trhu

d) Smíšený systém - tržní systém doplněný o zásahy státu, tento systém v dnešní době se vyskytuje nejčastěji


Vymezení tržní ekonomiky je sporné a arbitrární. Za její podmínku obvykle nepovažuje internalizace násilí. Externalizace násilí však s sebou přináší vágní prvek dobrovolnosti směny. Na druhou stranu je z tržní ekonomiky externalizována většina organizací, např. obce, vyšší územní samospráva a stát, zatímco jiné ne: burza, charita apod. Proto někteří ekonomové, např. Václav Klaus, považují za tržní ekonomiku jakýkoliv ekonomický systém. Komunistickou ekonomiku označují za příliš regulovanou a monopolizovanou tržní ekonomiku.


Související články[editovat | editovat zdroj]