Jeffrey Sachs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jeffrey Sachs
Narození 5. listopadu 1954 (62 let)
Detroit
Alma mater Harvardova univerzita
Povolání ekonom a vysokoškolský pedagog
Zaměstnavatelé Harvardova univerzita
Organizace spojených národů
Kolumbijská univerzita
Ocenění Blue Planet Prize (2015)
Harvard Centennial Medal
Padma Bhushan
Web jeffsachs.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeffrey David Sachs (* 5. listopadu 1954, Detroit, USA) je význačný americký ekonom. Intenzivně se zaměřuje v následujících vědeckých oblastech: hospodářský růst, udržitelnost životního prostředí, oddlužení rozvojových zemí, redukce chudoby, či globalizace. Sachs se proslavil jako poradce vlád po celém světě v ekonomických otázkách. Je ředitelem Earth Institute při Columbia University a speciálním poradcem generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna ohledeně Rozvojových cílů tisíciletí (stejnou funkci zastával i u dřívějšího generálního tajemníka Kofiho Annana).

Je autorem mnohých článků a knih. K jeho nejslavnějším knihám patří tituly The End of Poverty: Economic Possibilities for Our Time a Common Wealth: Economics for a Crowded Planet. Oba tituly se objevují na listu bestsellerů deníku The New York Times.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Sachs studoval na Harvard College, kde získal titul M.A. a Ph.D. v oboru ekonomie. Ve věku 29 let na Harvardu získal titul profesora. Na Harvardu působil až do r. 2002. V současné době vede ústav Earth Institute při Columbia University.

Hospodářské reformy[editovat | editovat zdroj]

Sachs se spolupodílel na ekonomických reformách v Bolívii, Polsku nebo Ruské federaci. Sachsovým reformní plánům se přezdívalo "šoková terapie".

V r. 1985 trpěla Bolívie hyperinflací a nebyla schopna splatit svůj dluh vůči Mezinárodnímu Měnovému Fondu (MMF). Sachs se ujal pozice hospodářského poradce bolivijské vlády a předložil vládě rozsáhlý plán hospodářských reforem s cílem srazit inflaci a vést bolivijskou ekonomiku cestou tržní liberalizace. Mezi opatření patřily rušení vládních dotací a obchodních kvót, ukotvení bolivijské měny k dolaru. Po implementaci Sachsových reforem spadla inflace z 20 000% za rok na 11%. Kritici ovšem soudí, že reformy způsobily růst nezaměstnanosti, pokles průmyslové výroby a hospodářský pokles.

V r. 1990 se polská vláda formou šokové terapie snažila vymanit z kolabujícího komunistického hospodářského režimu. Sachs a David Lipton (dříve ekonom MMF) radily polské vládě rychlý přechod k tržní ekonomice. Sachs a Lipton radili uvést tržní mechanismy ještě před rozsáhlou privatizací státního majetku. Jak se ukázalo, tak jednotlivé státní podniky dokázaly efektivně operovat v tržním prostředí, pokud jim bylo umožněno fungovat dle tržních sil. Dále byl také zaveden stabilizační fond pro polský Złoty ve výši jedné miliardy USD, prostředky z něj ovšem nemusely být čerpány.

Roku 1991 angažovala ruská vláda ekonomy z Harvardu jako poradce pro transformační reformy. Sachs byl také přizván, ale během dvou let se mu nepodařilo prosadit žádné významnější reformy. Sachs např. neúspěšně usiloval o založení stabilizačního fondu pro stávající měnu ve výši 5 miliard USD. - Anatolij Čubajs založil 31.7.1992, tedy krátce poté, kdy se stal místopředsedou ruské vlády, speciální odbor («Отдел технической помощи и экспертизы»). V něm pracovali jako vedoucí další američtí odborníci: harvardský profesor Andrei Shleifer (spolu se Sachsem a Larry Summersem jeden ze tří „zázračných chlapců“) a čerstvý absolvent téže školy Jonathan Hay. Oba byli v roce 2005 v USA odsouzeni za nezákonné podnikání k vysokým peněžním trestům. (Větší část platila Harvardova univerzita.)

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Knihy

  • The End of Poverty: Economic Possibilities for Our Time, 2005, Penguin Group USA
  • Common Wealth: Economics for a Crowded Planet, 2008, Penguin Group USA

Články

  • Geography, demography and economic growth in Africa, 1998, online
  • The economic burden of malaria, 2001, online
  • Natural resource abundance and economic growth, 1995, online

Sachsovy eseje se pravidelně objevují na stránkách project-syndicate.org online