Sociální demokracie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Sociální demokracie je politická ideologie, která se na konci 19. století vyvinula z klasického socialismu. Na konci 20. století přijalo mnoho sociálnědemokratických stran ideologii tzv. Třetí cesty, ale dnes[kdy?] se od ní opět odvrací, třebaže v některých otázkách,zejména v otázkách trhu (prosazování sociálně-tržního hospodářství oproti státem řízenému hospodářství) polevili ze svých levicových názorů. V sociální demokracii existuje prostor pro názorové proudy uvnitř strany-typicky britští labouristé- Sociální demokracie vs. socialismus tzv."soft left a hard left"

Socialistická internacionála[editovat | editovat zdroj]

Socialistická internacionála (SI) - celosvětová organizace sdružující sociálnědemokratické strany a strany demokratického socialismu - definuje sociální demokracii jako ideální formu (liberální) demokracie, která je schopná řešit společenské problémy, které vytváří neregulovaný kapitalismus. SI zdůrazňuje následující principy lidského společenství (následuje volný překlad):[1]

  • Svoboda. Princip svobody zajišťuje svobodu jednotlivce, ale i svobodu člověka uvnitř společenství. Každý člověk má právo chovat se a konat tak, aby mohl nejlépe dosáhnout svých individuálních cílů a naplnit a využít své schopnosti a možnosti. Právo na svobodnou vůli v chování a jednání musí být zachováno pro každého, realizací tohoto práva jedním člověkem nesmí být omezeno toto právo u jiného člověka. Zachování svobody pro každého člověka uvnitř lidského společenství je možné pouze v případě, že lidstvu jako celku se podaří v dlouhověkém zápase osvojit si vlastní historii a zajistit, aby žádný člověk nebyl na základě různosti společenské vrstvy, pohlaví, náboženství nebo rasy omezen na svých svobodách.
  • Rovnost a spravedlnost. Princip rovnosti zaručuje stejnou vážnost všech lidských bytostí a je základním předpokladem pro svobodný vývoj každé lidské osobnosti. Základní ekonomická, sociální a kulturní rovnost uvnitř společenství je nezbytná pro společenskou rozmanitost a sociální rozvoj. Princip spravedlnosti ve společenství se řídí principem rovnosti a principem svobody. Znamená rovnost v právech a požaduje vyrovnávání fyzických, mentálních a apriorních sociálních nerovností, stejně jako osvobození od absolutní závislosti na vlastnících výrobních prostředků nebo držitelích politické moci.
  • Solidarita. Solidarita je všezahrnující a globální. Je praktickým projevem lidské humanity, lidskosti a schopnosti soucítění s oběťmi nespravedlnosti a nerovnosti. Solidarita je vyzdvihována a oslavována všemi významnými humanistickými tradicemi. V současné době s bezprecedentní vzájemnou závislostí mezi jednotlivci a národy nabývá solidarita ještě většího významu.

Původně byly členy sociálnědemokratických stran jak demokratičtí socialisté, tak revoluční socialisté, např. Rosa Luxemburgová nebo Vladimir Lenin. Po první světové válce a Říjnové revoluci je sociální demokracie spojena výlučně s ne-revolučním politickým směrem.

Symbolika[editovat | editovat zdroj]

Sociální demokraté často za svojí symboliku používají růži.Barvou sociálně demokratických strana je z velké většiny červená,ojediněle růžová,modrá,oranžová atd.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Declaration of Principles, přijaté na XVIII Kongresu SI, Stockholm, červen 1989

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]