První internacionála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

První internacionála byla nadnárodní organizací socialistických stran a dělnických svazů založená roku 1864. U jejího zrodu stáli marxisté (Karl Marx, Friedrich Engels) a anarchisté (Michail Alexandrovič Bakunin). V 1. internacionále bylo zastoupeno velmi málo marxistů a mnoho proudhonistů (tj. anarchistů).[1] Členové internacionály se aktivně účastnili povstání Pařížské komuny roku 1871. Svou činnost internacionála ukončila kvůli neshodám marxistů a anarchistů (například v tom, zda vytvořit stát dělníků, či ho zrušit) v roce 1876.

Haagský kongres (1872)[editovat | editovat zdroj]

Po porážce Pařížské komuny v roce 1871, charakterizoval Michail Alexandrovič Bakunin Marxovy ideje jako autoritářské a předpověděl, že pokud by se marxistická strana dostala k moci, její lídři by nakonec byli tak špatní jako vládnoucí třída, proti které bojovali (zejména v jeho díle Stát a anarchie). V roce 1872 na haagském kongresu konflikt v první internacionále vyvrcholil rozdělením na dvě skupiny. Tento střet je často charakterizován jako začátek dlouhotrvajícího konfliktu mezi anarchisty a marxisty. Od té doby měly anarchistické a marxistické směry socialismu odlišnou organizaci včetně soupeřících internacionál.

V roce 1872 se pak internacionála přemísťuje do New Yorku. Je rozpuštěna 4 roky nato na filadelfském kongresu. Pokusy o oživení organizace v dalších pěti letech selhaly.

Nicméně byla v roce 1889 založena Druhá internacionála jako její nástupkyně. Mezitím anarchisté se nadále domnívali, že byli nespravedlivě vyhoštěni z internacionály a 15.-16. září 1872 se koná nový kongres v Saint-Imier.

Později, poté, co obě soupeřící internacionály zhroutily, se anarchosyndikalisté rozhodli znovuobnovit 1. internacionálu na kongresu v Berlíně roku 1922 jako Mezinárodní asociaci pracujících (International Workers Association).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KAUTSKY, Karl. Social Democracy versus Communism [online]. [cit. 2009-03-23]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]