Historický materialismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Historický materialismus je spolu s dialektickým materialismem základem marxismu, obsahuje učení o vývoji společnosti, v němž se člověk jakožto bytost produkující materiální statky aktivně podílí na objektivním dějinném pohybu, podléhajícím v konečných důsledcích základním dialektickým zákonům.

"Historický materialismus je filosofická věda o vztahu společenského vědomí k společenskému bytí, o nejobecnějších zákonech a hybných silách vývoje lidské společnosti; je obecnou teorií a metodou vědeckého poznání a přetváření společnosti"[1].

Bezprostředním podnětem k vlastním historickým proměnám jednotlivých typů společností (společensko-ekonomických formací) jsou postupné změny v oblasti materiální produkce (výrobních sil), které se dostávají do rozporu s původně jim přiměřenými výrobními vztahy a vlastnickými poměry, mocensky hájenými vládnoucí třídou. Tento rozpor je řešen revolucí, v níž nová společenská třída, v jejímž zájmu je prosazení nových výrobních sil a odpovídajících vlastnických poměrů, násilím likviduje třídu vládnoucí. Tzn. vnímání třídního boje jako hybné dějinné síly.

V podstatě jde o to, že historický materialismus považuje materiální poměry za primární, ty posléze ovlivňují poměry společenské (změna materiální → změna myšlení). Na rozdíl od většiny filosofie, kdy je požadována změna myšlení a od ní teprve byla odvozována změna materiální (změna myšlení → změna materiální).

Za socialismu hrály značnou úlohu v ideové výchově mláděže učebnice historického materialismu, připravěny F. Konstantinovem[2] a A. G. Spirkinem[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Spirkin A. G. Učebnice marxistické filosofie. Překlad : Jiří Bauer, Jan Beránek a Jozef Mužík. Praha: Svoboda, 1971. 439 s. Kapitola Kapitola VII „Historický materialismus – filosofická věda o vývoji společnosti“, s. 248. (Přeloženo z ruského originálu Kurs marxistickoj filosofii, vydaného nakladatelstvím Izdatelstvo „Mysl” 1963). 
  2. KONSTANTINOV, Fedor, a kol. Historický materialismus : celost. vysokoškolská učebnice. Překlad z rus. orig.. 2. vyd. Praha: SNPL, 1955. 594, [6] s. Druhé, přepracované vydání učebnice historického materialismu je kolektivní prací Filosofického ústavu Akademie věd SSSR. Obsahuje bibliografické odkazy a rejstřík. 
  3. МИТИН, М. Б. Развитие марксистской философской науки в СССР. Вестник Российской академии наук. 1978, čís. 4, s. 65. Dostupné online [cit. 2014-07-10]. (rusky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LEDVINA, František. Základy marxistické filozofie. [Divišov]: Orego, 2014. 295 s. ISBN 978-80-87528-24-2. [Část „Historický materialismus" je na str. 115–285.]
  • Kol. autorů: Filosofický slovník, Olomouc: Nakl. Olomouc, 2002.
  • Spirkin A. G. Učebnice marxistické filosofie. Překlad : Jiří Bauer, Jan Beránek a Jozef Mužík. Praha: Svoboda, 1971. 439 s. (Přeloženo z ruského originálu Kurs marxistickoj filosofii, vydaného nakladatelstvím Izdatelstvo „Mysl” 1963). 

Související články[editovat | editovat zdroj]