Ho Či Min

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ho Či Min

Stranická příslušnost
Členství Vietnamská komunistická strana

Narození 19. května 1890
Nghệ An
Úmrtí 2. září 1969 (ve věku 79 let)
Hanoj
Rodiče Nguyễn Sinh Sắc
Alma mater Trường Đại học Lao động Cộng sản Phương Đông
Profese spisovatel, básník, politik a novinář
Podpis Ho Či Min, podpis
Ocenění Leninův řád
Commons Hồ Chí Minh
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ho Či Min zvuk výslovnost (19. května 1890 v provincii Nghe An tehdejší Indočíny – 2. září 1969 Hanoj), vlastním jménem Nguyễn Sinh Cung, jméno Ho Či Min (vietnamsky psáno Hồ Chí Minh, ve významu přibližně „Ten, kdo je osvícený“ nebo „Ten, kdo osvětluje cestu“) byl vietnamský politik, vůdce boje za národní osvobození.

Po vyhlášení nezávislé Vietnamské demokratické republiky 2. září 1945 byl až do své smrti zvolen prvním prezidentem severního Vietnamu. Byl dlouhá léta pracovníkem Kominterny a mnoho let žil v Moskvě a Paříži. Byl plně odpovědný za osvobození Vietnamu od francouzské nadvlády a nastolení socialistického režimu v Severním Vietnamu i represi proti odpůrcům nezávislosti a socialismu. Umělecky se projevoval především jako básník. Mimo jiné se proslavil svou skromností, když, místo v paláci bývalého francouzského guvernéra, bydlel v domku jeho zahradníka. 8. května 1978 přejmenovali vietnamští komunisté v rámci vytváření kultu osobnosti Saigon, bývalé hlavní město jižního Vietnamu, na Ho Či Minovo Město.

2. září 1969 v 09:47 ráno zemřel Ho Či Min ve svém domě v Hanoji na srdeční selhání ve věku 79 let. Jeho nabalzamovaná mrtvola je k vidění v mauzoleu na náměstí Ba Đình' v Hanoji navzdory tomu, že chtěl projít kremací.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]