Útlak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Útisk, trestný čin.
Pojem útlak je odvozen od představy zatížení působící směrem dolů a je tak také často líčen. Zde je zobrazena kresba Žida pod metaforickým útlakem ruského cara

Útlak, útisk či oprese je systematické, sociálně podporované špatné zacházení a vykořisťování určité skupiny lidí ze strany moci, autorit nebo sociálních struktur v rámci dané společnosti.[1] Termín útlak je primárně používán v případech odkazujících k podřízenosti určité společenské skupiny nespravedlivým použitím síly, autority či sociálních norem. V tom případě se jedná o formu nepřímé diskriminace, může ale mít i podobu násilného omezování a potlačování lidských nebo občanských práv.

Od diskriminace se liší tím, že útlak primárně označuje systematické špatné zacházení, zatímco diskriminace je pak až následným vyústěním útlaku. Opakem útlaku a diskriminace je privilegium.

Americká socioložka Iris Marion Young definovala pět forem sociálního útlaku; těmi je marginalizace, vykořisťování, bezpráví, kulturní imperialismus a násilí.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oppression na anglické Wikipedii.

  1. oppression [online]. Merriam-Webster [cit. 2010-03-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-29. (anglicky) 
  2. YOUNG, Iris Marion. Oppression, Privilege, and Resistance: Theoretical Perspectives on Racism, Sexism, and Heterosexism. Boston: McGraw-Hill, 2004. ISBN 9780072882438. Kapitola Five Faces of Oppression, s. 37–63. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]