Thomas Piketty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Obsah této stránky (nebo jeho část) byl skryt kvůli podezření z porušení autorských práv. Text, který sem byl vložen, se nápadně podobá textu z:

https://www.pozoruhodneknihy.cz/Kapital-v-21-stoleti-analyza-distribuce-bohatstvi-v-Evrope-a-USA-za-poslednich-250-let---p14265.html
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Samotná podoba textu nutně neznamená, že k porušení práv skutečně došlo, ale aby text mohl ve Wikipedii zůstat, je třeba ověřit jeho původ. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude článek či příslušná část po týdnu smazána.

Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0.

Neobnovujte bez vysvětlení odstraněný text. Takový text by byl opět odstraněn.

Vkládáním autorských děl do Wikipedie bez výslovného souhlasu autora nebo držitele práv k šíření pod licencemi GFDL a CC-BY-SA 3.0 porušujete zákon a pravidla Wikipedie. Uživatelům, kteří opakovaně porušují tato pravidla, může být dočasně zakázáno editovat články. Uvítáme však vaše původní příspěvky.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
případně použijte pro nové přispěvatele:
a vložte sem:
Pro správce:
Pokud se tento článek potvrdí jako porušení autorských práv nebo do sedmi dnů nedojde k potvrzení jeho licence, smažte ho


Thomas Piketty
Thomas Piketty (2015)
Narození 7. května 1971 (47 let)
Clichy
Alma mater London School of Economics
École normale supérieure
École des hautes études en sciences sociales
Zaměstnavatelé École d’Économie de Paris
École des hautes études en sciences sociales
Ocenění CNRS bronze medal (2000)
Prix du meilleur jeune économiste de France (2002)
Cena Yrjö Jahnssona (2013)
Pétrarque Prize (2014)
Lysenko Prize (2015)
Manžel(ka) Julia Cagé (od 2014)
Web piketty.pse.ens.fr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas Piketty (* 7. května 1971, Clichy, Francie) je francouzský ekonom, který se věnuje zejména tématům distribuce bohatství a příjmové nerovnosti. Je profesorem (directeur d'études) na École des hautes études en sciences sociales a na École d'économie de Paris. Jeho nejznámější knihou je Kapitál v 21. století (Le Capital au XXIe siècle) z roku 2013.

V knize Kapitál v 21. století autor analyzuje distribuci bohatství v EvropěUSA za posledních 250 let. Základní Pikettyho tezí je, že když je v dlouhodobém horizontu míra návratnosti kapitálu vyšší než tempo hospodářského růstu, je výsledkem koncentrace bohatství a nerovnoměrné rozdělení bohatství, což způsobuje sociální a hospodářskou nestabilitu. Jako řešení navrhuje přerozdělování prostřednictvím globální progresivní daně z majetku. Pokud řešení nepřijde, předvídá návrat tzv. „patrimoniálního kapitalismu“, kde je bohatství důležitější než aktivita, což nutně povede k degeneraci. Kniha se stala světovým bestsellerem, dva roky od prvního vydání se jí prodalo přes 1,5 milionu výtisků.

Zpočátku podporoval francouzskou Socialistickou stranu, později však kritizoval socialistickou Hollandovu vládu.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://byznys.ihned.cz/c1-63325630-ekonom-piketty-autor-provokativniho-kapitalu-odmitl-nominaci-na-rad-cestne-legie

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]