Michael Novak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michael Novak
Narození9. září 1933
Johnstown
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Úmrtí17. února 2017 (ve věku 83 let)
Washington, D.C.
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Příčina úmrtírakovina
Alma materHarvardova univerzita
Stonehill College
Papežská univerzita Gregoriana
Povoláníspisovatel, diplomat, filozof, novinář a politolog
ZaměstnavatelAmerická katolická univerzita
OceněníCena Francise Boyera (1999)
Řád Tomáše Garrigua Masaryka mzz 3. třídy (2000)
Templetonova cena
Řád za zásluhy Polské republiky caz komandérský kříž s hvězdou
Politická stranaDemokratická strana
Nábož. vyznáníkatolická církev
ChoťKaren Laub-Novak
Webmichaelnovak.net
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michael Novak (9. září 1933, Johnstown, Pensylvánie, USA17. února 2017, Washington, D.C., USA[1]) byl americký katolický filozof slovenského původu, novinář, spisovatel a diplomat. Byl autorem více než 25 knih, v nichž se zabýval filozofickými a teologickými, ale i ekonomickými tématy. Jeho nejznámějším dílem je kniha Duch demokratického kapitalismu (The Spirit of Democratic Capitalism) z roku 1982.

V letech 19811982 Novak pracoval jako americký diplomatický zástupce v Radě pro lidská práva OSN. Čtyři roky poté pak vedl americkou delegaci při jednání KBSE. V roce 1994 obdržel Templetonovu cenu. Byl ženatý, měl tři děti a čtyři vnoučata.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jeho rodina měla zajímavý původ – ze strany otce byl potomkem slovenských přistěhovalců a matka byla již z „klasické“ slovensko-americké rodiny z oblasti východního pobřeží. Již ve velmi útlém věku jeho směřování bylo jasně přimočaré – vstoupil do Kongregace sv. Kříže a podstoupil kněžskou formaci nejdříve se studiem filosofie ve Stonehill College a následně pak v Římě, kde vystudoval teologii na Papežské gregoriánské univerzitě. Několik měsíců po jeho kněžském svěcení v roce 1960 u něj ale došlo k zásadnímu zlomu, kněžskou službu opustil, a o několik let později byl i laicizován.

Po opuštění kněžského stavu vystudoval obor dějiny a filosofie náboženství na Harvardově univerzitě a od počátku šedesátých let se živil jako žurnalista. Stal se dopisovatelem časopisů Commonweal a National Catholic Reporter a pak následně pracoval jako zahraniční dopisovatel magazínu Time informující z Říma o průběhu jednání druhého vatikánského koncilu. Později pak pracoval převážně jako editor pro periodika Commonweal a Christian Century, dále pak jako náboženský editor v National Review a jako redaktor časopisu First Things a pak mnohem později i jako šéfredaktor Crisis Magazine.

Od druhé poloviny šedesátých let se začal aktivně zapojovat také do politického života. V roce 1968 pomáhal v kampaních Eugenovi McCarthymu a Robertu F. Kennedymu. Psal řeči demokratickému kandidátovi na viceprezidenta S. Shriverovi během neúspěšné kandidatury senátora George McGoverna na prezidenta Spojených států amerických. Byl zásadním odpůrcem války ve Vietnamu a to již od počátku americké intervence. Postupem času se tak odvrátil od levicové politiky demokratické strany a přešel ke smýšlení republikánů, které se zakládalo na myšlenkách neokonzervativní školy. Během Reganovy vlády zastával post velvyslance USA při Komisi pro lidská práva OSN a pracoval v představenstvu pro Mezinárodní vysílání, které mělo dohled nad vysíláním Rádia Svobodná Evropa a Radia Free Liberty. V roce 2003 – nedlouho před americkou invazi do Iráku – navíc dorazil do Vatikánu, kde jako diplomat obhajoval před vysoce postavenými vatikánskými kritiky (mezi nimi i tehdejší papež Jan Pavel II.) nutnost války v této zemi z důvodu sebeobrany demokracie před iráckým režimem Saddáma Husajna.[2]

Vedle veškerých svých aktivit se však i nadále věnoval i akademické práci. Přednášel na Harvardově univerzitě, Stanfordu, Notre Dame a Ave Maria University. Na počátku sedmdesátých let se podílel na vytváření nového humanitního studijního programu v Rockeffelerově nadaci v New Yorku. Od roku 1978 po mnoho let byl členem think-tanku American Enterprise Institute. Zde také ve spolupráci s Williamem Barrodym vznikla jeho nejvýznamnější práce Duch demokratického kapitalismu (The Spirit of Democratic Capitalism), která byla nedlouho poté přeložena do mnoha světových jazyků a která naprosto ojedinělým způsobem nahlédla interdisciplinárně do oblasti teologie ve spojení s ekonomií. Mezi jeho velké přínosy patřil Seminář třetího milénia, kde zapojil do diskuze o katolickém sociálním učení jak studenty ze severní Ameriky, tak i východní Evropy.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Duch demokratického kapitalismu (The Spirit of Democratic Capitalism) (1982). ISBN 0-8191-7823-3.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Za pokrok ve studiu náboženství se stal roku 1984 laureátem Templetonovy ceny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

KRÁL, M.: Novakov demokratický kapitalizmus s ľudskou tvárou, Levoča: MTM Levoča, 2019. ISBN 978-80-89736-95-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]