Přeskočit na obsah

Řád za zásluhy Polské republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Řád za zásluhy Polské republiky
Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej
Insignie řádu, třída komtura
Insignie řádu, třída komtura
Uděluje

Polská republika
Typ záslužný řád
Založeno 16. října 1992
Stát PolskoPolsko Polsko
Způsobilost cizí státní příslušníci a občané republiky, pobývající v zahraničí
Status dosud udílen
Hlava řádu prezident Polska
Ostatní vyznamenání
Vyšší Řád kříže nezávislosti
Nižší Kříž za chrabrost
Související Řád za zásluhy Polské lidové republiky
Řádová hvězda
Řádová hvězda

Řád za zásluhy Polské republiky (polsky Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej) je státní vyznamenání Polské republiky založené roku 1992. Udílen je občanům Polska pobývajícím v zahraničí a cizím státním příslušníkům za významný přínos k posílení mezinárodní spolupráce a spolupráce mezi Polskou republikou a dalšími zeměmi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Řád za zásluhy Polské republiky nahradil v roce 1974 založený Řád za zásluhy Polské lidové republiky.[1] Již v nařízení prezidenta Polské republiky ze dne 16. dubna 1991 bylo, přes neexistenci změny zákona o Řádu za zásluhy Polské lidové republiky či jeho názvu, použité nové pojmenování Řád za zásluhy Polské republiky a popis v nařízení měnil i vzhled řádových insignií, které odpovídaly později oficiálně založenému řádu.[2] Oficiálně byl nový řád založen zákonem ze dne 16. října 1992 O řádech a vyznamenáních.[3] Autorem vzhledu insignií je sochař Edward Gorol.

Pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

Řád se udílí cizincům a občanům Polska, kteří žijí v zahraničí, za významný přínos k mezinárodní spolupráci a spolupráci mezi Polskou republikou a dalšími zeměmi. Řád udílí úřadující prezident Polska z vlastního podnětu nebo na žádost předsedy vlády či ministra zahraničních věcí.[3]

Insignie[editovat | editovat zdroj]

Vzhled řádového odznaku vychází ze vzhledu předchozího Řádu za zásluhy Polské lidové republiky. Odznak má tvar pěticípého hvězdného kříže. Ramena kříže jsou na přední straně pokryta červeným smaltem a na bocích jsou bíle smaltovaná. Mezi rameny jsou shluky paprsků. Uprostřed kříže je postříbřený orel s korunkou, který se podobá orlici na státním znaku republiky. Ke stuze je odznak připojen pomocí přechodového prvku ve tvaru štítu s písmeny RP. V případě nejnižší třídy jsou kovové prvky odznaku postříbřené, u vyšších tříd jsou pozlacené. Průměr odznaku v případě I. třídy je 68 mm, u II. a III. třídy 60 mm a u IV. a V. třídy 48 mm.

Řádová hvězda o průměru 80 mm náleží k insigniím I. a II. třídy. Skládá se z deseti svazků paprsků, z nichž pět svazků je pozlaceno a pět postříbřeno. Uprostřed je kulatý červeně smaltovaný medailon s postříbřenou orlicí po vzoru státního znaku Polska.[4]

Stuha je tmavě modrá.[4]

Třídy[editovat | editovat zdroj]

Řád je udílen v pěti třídách:[5]

  • velkokříž – Řádový odznak se nosí na stuze široké 100 mm spadající z pravého ramene na protilehlou stranu. Řádová hvězda se nosí nalevo na hrudi, a to pod dalšími řády a medailemi.
  • kříž komandéra s hvězdou – Řádový odznak se nosí na stuze široké 45 mm kolem krku. Řádová hvězda se nosí napravo na hrudi.
  • komandérský kříž – Řádový odznak se nosí na stuze široké 45 mm kolem krku. Řádová hvězda této třídě již nenáleží.
  • důstojnický kříž – Řádový odznak se nosí na stužce široké 36 mm nalevo na hrudi. Na stužce je rozeta o průměru 30 mm.
  • rytířský kříž – Řádový odznak se nosí na stužce široké 36 mm nalevo na hrudi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej na polské Wikipedii.

  1. ODM of the People's Republic of Poland: Order of Merit. www.medals.org.uk [online]. [cit. 2020-12-30]. Dostupné online. 
  2. Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 kwietnia 1991 r. w sprawie opisu odznak niektórych orderów.. isap.sejm.gov.pl [online]. [cit. 2020-12-30]. Dostupné online. 
  3. a b Ustawa z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach.. isap.sejm.gov.pl [online]. [cit. 2020-12-30]. Dostupné online. 
  4. a b «Poland» i Guy Stair Sainty og Rafal Heydel-Mankoo: World Orders of Knighthood and Merit, andre bind, Buckingham: Burke's Peerage, 2006, s. 1482
  5. Order Zasługi RP / Ordery / Ordery i odznaczenia / Kompetencje / Prezydent / Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. www.prezydent.pl [online]. [cit. 2020-12-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-12-13. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]