Přeskočit na obsah

Baba Amte

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Baba Amte
Narození26. prosince 1914
Hinganghat
Úmrtí9. února 2008 (ve věku 93 let)
Čandrapúr
Příčina úmrtírakovina
Alma materCalcutta School of Tropical Medicine
Povolánísociální pracovník, novinář, advokát a freedom fighter
OceněníPadma Shri in social work (1971)
Jamnalal Bajaj Award (1979)
Indira Gandhi Memorial Award (1985)
Cena Ramona Magsaysaye (1985)
Padma Vibhushan (1986)
… více na Wikidatech
Nábož. vyznáníateismus
DětiVikas Amte
Prakash Amte
PodpisBaba Amte – podpis
Webwww.anandwan.in
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Murlidhar Devidas Amte, známý pod jménem Baba Amte (26. prosince 1914, Hinganghát, Britská Indie9. února 2008, ášram Anandwan, Warora, Indie) byl indický aktivista, který zasvětil svůj život práci s chudými lidmi trpícími leprou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Murlidhar Amte prožil idylické dětství v bohaté rodině, již jako dítě získal přezdívku Baba. Už ve 14 letech měl vlastní pušku a vyrážel na lov divočáků a jelenů. Jakmile byl ve věku, kdy mohl sám řídit, dostal sportovní vůz zn. Singer. Zajímala ho kinematografie, začal psát kritiky pro filmový časopis Picturegoer, psal si s herečkami Gretou Garbo a Normou Shearer. Když později začal pracovat s pacienty stiženými leprou, stala se Norma Shearer jedním z jeho prvních zahraničních dárců.

Vystudoval právo a v indickém městě Wardha provozoval úspěšnou právnickou praxi. Brzy se zapojil do hnutí za osvobození Indie od britské nadvlády a začal vystupovat jako obhájce lídrů tohoto hnutí.

Když se jedné noci vracel domů, narazil na člověka v hadrech, umírajícího na lepru. Počáteční zděšení vystřídal pocit, že těmto lidem je nutné pomáhat a usilovat o jejich lepší společenské postavení; lepra tehdy znamenala sociální stigma. Tomuto úkolu se pak věnoval po celý zbytek svého života. Založil tři ášramy, jejichž smyslem je léčba a rehabilitace nemocných leprou, ale i postižených či jinak sociálně znevýhodněných lidí. V jeho práci mu mimo jiné pomáhala i jeho manželka Indu Ghule a dva synové Vikas a Prakash, kteří se oba stali lékaři.

Baba Amte zemřel na rakovinu ve věku 94 let, v ášramu jménem Anandwan (v překladu Les radosti), který v roce 1948 založil. Mezi osobnosti, které ho v životě inspirovaly, patřili anglický spisovatel John Ruskin nebo ruský anarchista Petr Kropotkin, ale zejména básník Rabíndranáth Thákur a duchovní vůdce Mahátma Gándhí.

Nechci být velkým lídrem. Chci být člověkem, který s sebou nosí malou olejničku, a kdykoli vidí někde poruchu, nabídne svou pomoc.

Být mechanikem s olejničkou, to je můj životní ideál...

— Baba Amte[1]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Baba Amte [online]. Anandwan.in [cit. 2015-01-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 23-09-2015. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]