Roger Schütz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roger Schütz
Mk Frère Roger.jpg
Narození 12. května 1915
Provence
Úmrtí 16. srpna 2005 (ve věku 90 let)
Taizé
Příčina úmrtí bodná rána
Místo pohřbení Burgundsko
Alma mater Fakulta protestantské teologie ve Štrasburku
Univerzita ve Štrasburku
Universita v Lausanne
Ocenění Templetonova cena (1974)
Mírová cena německého knižního obchodu (1974)
Cena Karla Velikého (1989)
Robert Schuman Prize (1992)
Nábož. vyznání protestantismus
Funkce Prior of Taizé (1940–2005)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roger Louis Schütz-Marsauche (12. května 1915, Provence ve Švýcarsku16. srpna 2005, Taizé), známý jako Bratr Roger, byl mnich, zakladatel a převor ekumenického společenství ve francouzském Taizé. Bratr Roger vyšel ze své rodné protestantské víry a „přijal plnost katolické víry“, aniž by se celkově zřekl svého protestantského dědictví.

V letech 19371940 studoval Schütz teologii v Lausanne a Štrasburku. Roku 1940 přišel do Taizé v Burgundsku a založil zde komunitu Taizé, ekumenický mužský řád. V roce 1949 složilo sliby prvních sedm bratří, nyní společenství čítá asi sto bratrů, katolíků i protestantů různých vyznání.

Toto společenství v Taizé se věnuje praktickému ekumenismu a to zvláště mezi mladými křesťany. V Taizé vznikl nový způsob soužití lidí různých vyznání a putují sem každoročně statisíce mladých lidí z celé Evropy.

Za své „dílo smíření“ obdržel Schütz mj. Templetonovu cenu (1974), mezinárodní Cenu Karla Velikého a Cenu UNESCO za výchovu k míru.

16. srpna 2005 byl při večerní modlitbě v kostele Smíření v Taizé napaden duševně vyšinutou ženou, které ho několikráte bodla do krku. Na následky těžkých zranění během několika minut zemřel. Vražedkyně byla zadržena věřícími a předána policii. Je po něm pojmenována kaple br.Rogera z Taizé v Českém Těšíně, kterou adaptovala a využívá k bohoslužbám starokatolická diaspora v Českém Těšíně, součást starokatolické farnosti Šumperk.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]