John D. Barrow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John D. Barrow
John Barrow.jpg
Narození 29. listopadu 1952 (66 let)
Londýn
Alma mater Magdalen College
Van Mildert College
Zaměstnavatel Gresham College
Ocenění Cena Michaela Faradaye (2008)
Kelvin Prize (2009)
IOP Dirac Medal (2015)
Zlatá medaile Královské astronomické společnosti (2016)
Templetonova cena
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John David Barrow (* 29. listopadu 1952, Londýn) je jedním z významných anglických kosmologů a teoretických fyziků a matematiků. V dnešní době působí jako profesor matematických věd na Univerzitě v Cambridge a také jako spisovatel a dramatik.

Život[editovat | editovat zdroj]

John D. Barrow získal svůj první diplom z matematiky a fyziky na Durhamské univerzitě v roce 1974. V roce 1977 pak dokončil svůj doktorát z astrofyziky na Oxfordské univerzitě pod vedením Dennise Williama Sciama. John D. Barrow rovněž absolvoval dva roky postgraduální výuky astronomie na Univerzitě v Kalifornii. V letech 1977–1981 vyučoval na Christ Church.

V roce 1981 se připojil k Univerzitě v Sussexu, kde nabyl titulu profesora a v roce 1999 se stal profesorem v oboru aplikované matematiky a teoretické fyziky na Univerzitě v Cambridge a zároveň šéfem projektu nazvaného Millennium Mathematics Project a profesorem astronomie na Univerzitě v Londýně.

Barrowovy spisy, obzvláště jeho Antropogenetický kosmologický princip shrnují události fyzického rázu, často ve formě přehledu velkého množství faktů nashromážděných z prací předních fyziků, jako je Paul Dirac. Jeho náklonnost k populárně-naučnému stylu v oblasti filosofických záležitostí a fyzické kosmologie dělá jeho práce dostupné i obecné veřejnosti.

Kromě zhruba 400 žurnalistických článků napsal Barrow také 17 knih, vydaných pro obecný čtenářský klub. Prvním takovým dílem byla kniha s názvem Levá ruka vytvoření, která byla publikována v roce 1983. Barrow rovněž přednášel široké veřejnosti na Windsorském zámku, ve Vatikáně a při dalších různých příležitostech, které se naskytly. V roce 2002 jeho hra s názvem Nekonečna, která měla svou premiéru v Miláně, vyhrála ve Valencii italskou divadelní cenu Premi Ubu 2002.

V roce 2006 mu byla udělena Templetonova cena za postup ve výzkumu a objevech Spirituálních realit, čímž se zabýval ve svém spise O vztahu mezi životem a vesmírem a povaze člověka rozumět, a vytvořil tak nový pohled v otázkách konečného znepokojení nad vědou a náboženstvím. John D. Barrow je také členem tzv. Sjednocené reformované církve, jejíž učení popisuje jako tradiční teistické obrazy vesmíru.

Literatura[editovat | editovat zdroj]