John D. Barrow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John D. Barrow
John Barrow.jpg
Narození 29. listopadu 1952 (67 let)
Londýn
Alma mater Magdalen College
Van Mildert College
Zaměstnavatel Gresham College
Ocenění Cena Michaela Faradaye (2008)
Kelvin Prize (2009)
IOP Dirac Medal (2015)
Zlatá medaile Královské astronomické společnosti (2016)
Templetonova cena
… více na Wikidatech
Web www.damtp.cam.ac.uk/people/j.d.barrow/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John David Barrow (* 29. listopadu 1952 Londýn) je anglický kosmolog, teoretický fyzik, matematiků, spisovatel a dramatik. V dnešní době působí jako profesor matematických věd na Univerzitě v Cambridgi.[1][2]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Svůj první diplom z matematiky a fyziky získal na Durhamské univerzitě v roce 1974. V roce 1977 pak dokončil doktorát z astrofyziky na Oxfordské univerzitě pod vedením Dennise Williama Sciama. Absolvoval také dva roky postgraduálního studia astronomie na Univerzitě v Kalifornii. V letech 1977–1981 vyučoval na Christ Church.

V roce 1981 na univerzitě v Sussexu získal titul profesora a v roce 1999 se stal profesorem v oboru aplikované matematiky a teoretické fyziky na Univerzitě v Cambridge a zároveň vedoucím projektu nazvaného Millennium Mathematics Project a profesorem astronomie na Univerzitě v Londýně.

Jeho spisy, především jeho Antropogenetický kosmologický princip shrnují ve formě přehledu faktů nashromážděných z prací předních fyziků ( Paul Dirac) události fyzického rázu. Jeho prezentace populárně-naučného stylu v oblasti filosofických záležitostí a fyzické kosmologie dělá tyto obory dostupné i laické veřejnosti.

Kromě zhruba 400 žurnalistických článků napsal také 17 knih, vydaných pro obecný čtenářský klub. Prvním takovým dílem byla kniha s názvem Levá ruka vytvoření, která byla publikována v roce 1983. Přednášky pro veřejnost uspořádal ve Windsoru, ve Vatikáně a na dalších místech. V roce 2002 jeho hra s názvem Nekonečna vyhrála italskou divadelní cenu Premi Ubu 2002 ve Valencii. Hra měla premiéru v Miláně.

V roce 2006 mu byla udělena Templetonova cena za postup ve výzkumu a objevech spirituálních realit, čímž se zabýval ve svém spise O vztahu mezi životem a vesmírem a povaze člověka rozumět, a vytvořil tak nový pohled v otázkách konečného znepokojení nad vědou a náboženstvím. Je členem tzv. Sjednocené reformované církve, jejíž učení popisuje jako tradiční teistické obrazy vesmíru.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DAMTP Professor John Barrow. www.damtp.cam.ac.uk [online]. [cit. 2019-01-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. John D. Barrow: Sto důležitých věcí o umění a matematice, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte). www.parlamentnilisty.cz [online]. [cit. 2019-01-19]. Dostupné online.