Windsor (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Windsor
Windsor Castle at Sunset - Nov 2006.jpg
Základní informace
Sloh Perpendicular Gothic
Architekt Hugh May
Výstavba 1070
Pojmenováno po Windsor
Poloha
Adresa Windsor, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Další informace
Kód památky 1117776 a 1006996
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tisíc let stará pevnost Windsor Castle přestavěná na královský palác. Silueta hradu, jak jej vidíte na obrázku, byla ale vytvořena až roku 1820 Jeffry Wyatvillem.

Hrad Windsor (anglicky Windsor Castle) v anglickém Windsoru v hrabství Berkshire je druhý největší obývaný hrad na světě (hned po Pražském hradě) a také nejdéle soustavně obývaný hrad již od dob Viléma I. Dobyvatele. Plocha, kterou hrad zabírá, činí přibližně 45 000 čtverečních metrů. Tento výpočet vyplývá z plochy, která byla odkryta v roce 1992 při požáru, a byla odhadnuta na jednu pětinu celkové plochy hradu.

Společně s Buckinghamským palácem v Londýně a Holyrood Palace v Edinburghu je jednou z oficiálních rezidencí britské monarchie.

Většina králů a královen Anglie měla přímý vliv na stavbu a vývoj hradu, který byl jejich kasárnami, pevností, domovem, oficiálním palácem, a občas dokonce i jejich vězením. Historie hradu a britských monarchů je nerozlučně spjata. V období míru byly rozšiřovány jeho obytné prostory a v období válek bylo vylepšováno jeho opevnění.

Dispozice[editovat | editovat zdroj]

Hrad se za dobu své existence stále vyvíjel až do dnešní podoby, která je zobrazena na plánku. Ve středu se nachází uměle vytvořený pahorek (v plánku písmeno "A"), na kterém Vilém Dobyvatel vybudoval první dřevěný hrad.

Plánek hradu Windsor * A: Kruhová věž * B: Horní nádvoří známé jako Quadrangle * C: Reprezentační pokoje * D: Soukromé pokoje s výhledem na Východní terasu (East Terrace) * E: Jižní křídlo (South Wing) s výhledem na Long Walk * F: Dolní nádvoří * G: Kaple svatého Jiří * H: Klášter Horseshoe (Horseshoe Cloister) * K: Brána krále Jindřicha VIII (hlavní vchod) * L: Long Walk * M: Normanská brána * N: Severní terasa (North Terrace) * O: Věž Edwarda III * T: Věž Curfew Tower

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Windsor Castle na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]